Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zaatakowała w piątek informacje na temat zamordowanych przez Armię Czerwoną polskich zakonnic. Nazwała je „niebezpiecznym szaleństwem”.

Jak poinformowała w piątek rosyjska agencja prasowa Tass, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zareagowała na informacje Instytutu Pamięci Narodowej o zamordowanych przez Armię Czerwoną polskich zakonnicach.

Na portalu Live Science opublikowano artykuł powołujący się na IPN dotyczący szczątków zakonnic, które zostały zamordowane przez żołnierzy Armii Czerwonej w końcowym okresie II wojny światowej.

Zobacz też: IPN protestuje przeciwko nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza

Zdaniem Zacharowej doniesienia IPN to fake newsy i „niebezpieczne szaleństwo”.

„W amerykańskiej prasie pojawiły się materiały o zakonnicach, odkryte przez polskich archeologów i tu cytuję: zamordowanch przez żołnierzy radzieckich w 1945 roku. Z inicjatywy polskich agencji amerykańskiej publiczności wmawia się, że Związek Radziecki okupował Polskę, kiedy był ogarnięty wojną z Niemcami. To nie są nawet fałszywe wiadomości, ale szaleństwo – niebezpieczne szaleństwo”.

Według Zacharowej doniesienia medialne opierają się na „niektórych niepotwierdzonych danych” z Instytutu Pamięci Narodowej. „To właśnie ta agencja odpowiedzialna za zniszczenie i zlikwidowanie setek pomników ponad 6000 żołnierzy radzieckich, którzy oddali życie podczas wyzwolenia Polski”- mówiła.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ nazwała IPN „pseudo-historyczną agencją” i zaleciła amerykańskim mediom powstrzymanie się od współpracy z instytucją, w której, jej słowami, „na najwyższe urzędy powoływani są skrajnie prawicowi działacze”.

„Będziemy indywidualnie współpracować z mediami w USA nad tym tematem” – dodała Zacharowa.

Zobacz też: Rzeszowski IPN broni swojego urzędnika i zaprzecza kontrowersjom nt. jego działalności. Prof. Zapałowski odpowiada

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN pracowało między innymi w Ornecie w dniach 7-11 grudnia 2020 roku w celu odnalezienia szczątków Sióstr Katarzynek, które padły ofiarą żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 r. Prace w Ornecie były także ostatnim etapem poszukiwania szczątków Sióstr, wobec których strona kościelna prowadzi równolegle proces beatyfikacyjny. Wcześniejsze poszukiwania prowadzone były w Gdańsku i Olsztynie.

Zobacz też: Dekomunizacja czy depolonizacja? – Profesor Andrzej Zapałowski dla Kresy.pl

Kresy.pl/Tass

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz