Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonuje, że Watykan przeprosił po tym, jak papież Franciszek określił Czeczenów i Buriatów  jako „najokrutniejsze” oddziały walczące na Ukrainie.

Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonuje, że Watykan przeprosił po tym, jak papież Franciszek określił Czeczenów i Buriatów  jako „najokrutniejsze” oddziały walczące na Ukrainie.

Zacharowa powiedziała, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji otrzymało pismo sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolina „w związku ze wspomnianym oświadczeniem papieża” – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

Według Zacharowej pismo brzmi: „Sekretariat Stanu Watykanu przeprasza stronę rosyjską. Stolica Apostolska ma głęboki szacunek dla wszystkich narodów Rosji, ich godności, wiary i kultury, a także dla innych krajów i narodów świat”.

Rzeczniczka MSZ zakończyła stwierdzeniem, że „ten incydent został rozwiązany” i że Rosja oczekuje teraz kontynuowania „konstruktywnych interakcji z Watykanem”.

Rzecznik Watykanu potwierdził w czwartek, że doszło do kontaktów dyplomatycznych ze stroną rosyjską w związku ze słowami papieża Franciszka.

„W chwili obecnej mogę potwierdzić, że były kontakty dyplomatyczne w tej kwestii. To oczywiście odniesienie do słów relacjonowanych przez stronę rosyjską na temat przeprosin Watykanu” – dodał.

W listopadzie papież Franciszek udzielił wywiadu chrześcijańskiemu miesięcznikowi wydawanemu przez jezuitów w USA z siedzibą w centrum Manhattanu. Mówiąc o agresji Rosji na Ukrainę, papież powiedział, że Czeczeni i Buriaci należą do „najokrutniejszych” oddziałów walczących na Ukrainie. „Ogólnie rzecz biorąc, najokrutniejsi są być może ci, którzy pochodzą z Rosji, ale nie należą do rosyjskiej tradycji, jak Czeczeni, Buriaci i tak dalej” – powiedział 85-letni papież.

Przypomnijmy, watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin powiedział, że wierzy, że Stolica Apostolska może być odpowiednim miejscem na negocjacje w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Jesteśmy gotowi. Watykan może być do tego odpowiednim miejscem. Naszym pragnieniem jest zaoferowanie przestrzeni, w której strony mogłyby się spotkać i rozpocząć dialog bez żadnych warunków wstępnych” – mówił.

„Przedstawiciele Watykanu nie przeprosili jeszcze za uwagi papieża Franciszka na temat okrucieństwa buriackich i czeczeńskich żołnierzy” – napisała na swoim kanale Telegram rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując wypowiedzi watykańskiego sekretarza stanu.

„Obawiam się, że bracia Czeczeńcy i Buriaci nie docenili tego. O ile pamiętam, nie było żadnych słów przeprosin ze strony Watykanu” – dodała Zacharowa.

Kresy.pl/Reuters/WNP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz