Musimy przygotować się na wieloletnie odstraszanie i obronę przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się w środę z prezydent Węgier Katalin Novak. Po zakończeniu rozmowy polityków w cztery oczy, nastąpiło spotkanie delegacji Polski i Węgier.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę w Łazienkach Królewskich z prezydent Węgier. “Musimy przygotować się na wieloletnie odstraszanie i obronę przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu i w tym kontekście też przed nami dużo wyzwań gospodarczych, w tym oczywiście kryzys energetyczny, inflacja w całej Europie” – oświadczył szef rządu, cytowany przez portal WNP. Wskazał, że “wojna na Ukrainie jest najważniejszym tematem, który również musi zostać omówiony”.

“Słusznie, że możemy porozmawiać z przyjaciółmi z Węgier na ten temat” – dodał Morawiecki.

Prezydent Węgier Katalin Novak przypomniała z kolei, że 24 lutego będzie rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. “Myślę, że to rzeczywiście słuszne, aby porozmawiać o tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy i co przed nami” – oświadczyła. “Mamy nadzieję wspólnie, że ta wojna się zakończy” – dodała.

“Jestem tutaj nie tylko jako prezydent, ale też jako przyjaciel Polski i wiesz, że bardzo ważna jest przyjaźń węgiersko-polska, dlatego też jestem bardzo wdzięczna, że możemy dziś porozmawiać i będzie to ważna i szczera rozmowa” – węgierska prezydent zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego.

Po zakończeniu rozmowy polityków w cztery oczy, nastąpiło spotkanie delegacji Polski i Węgier.

Rzecznik rządu Piotr Müller informował wcześniej, że podczas spotkania zostaną omówione bieżące kwestie z zakresu współpracy dwustronnej i regionalnej oraz wyzwania związane z trwającą wojną na Ukrainie.

W maju ubiegłego roku prezydent Węgier Katalin Novák potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę. Jednak w styczniu br. pochwaliła rosyjską propozycję “rozejmu”.

Z kolei w lutym br. razem z prezydentem Bułgarii wyraziła opinię, że konflikt na Ukrainie nie zostanie rozwiązany poprzez dostarczanie większej ilości broni Ukraińcom.

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply