Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w czwartek na Brussels Forum w stolicy Belgii – organizowanemu przez think tank German Marshall Fund corocznemu spotkaniu poświęconemu bieżącym problemom politycznym i gospodarczym.

Prowadząca rozmowę z premierem Morawieckim podczas sesji dziennikarka BBC Katya Adler zadała pytanie, czy niektóre kraje są traktowane w UE inaczej niż inne państwa członkowskie. Szef polskiego rządu stwierdził, że tak jest. Niektóre kraje są “bardziej równe” od innych.

Odwołał się przy tym m.in. do ekonomisty Thomasa Piketty’ego, który stwierdził, że Europa Centralna i Wschodnia została skolonizowana przez Europę Zachodnią. Morawiecki tłumaczył, że to zachodni kapitał skolonizował Europę Wschodnią. Podkreślił, że w interesie Europy jest integracja, a także szukanie wspólnego języka z partnerami z Europy Zachodniej. Wierzę w Europę i wierzę, że przed nami jest wspaniała przyszłość – dodał. Zdaniem polskiego premiera konieczna jest nowa wizja dla Europy,
ponieważ ludzie chcą nowego układu, kontraktu społecznego.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki zadowolony po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej

Odnosząc się do do populistów w Niemczech, Francji czy we Włoszech, Morawiecki podkreślił, że ludzie mogą mieć poczucie, że elity w europejskich stolicach są oderwane od reszty społeczeństwa. Przez ignorowanie ważnych głosów istotnej części społeczeństwa nie zwiększamy udziału w demokracji – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki dodał, że wszyscy szukamy nowej wizji dla Europy, a ludzie chcą nowego kontraktu społecznego. Jako główny temat w tym kontekście wskazał problem rajów podatkowych, który pomógłby zbliżyć elity do społeczeństw krajów unijnych. Dlaczego nie zrobić z tego jednego z głównych tematów w kontekście wizji przyszłości Europy?. Przypomniał, że straty w wyniku unikania opodatkowania wynoszą w UE od 150 do 200 mld euro rocznie.

99 proc. populacji nie lubi rajów podatkowych. Jestem za tym, żeby zaatakować ten problem bardzo mocno. Dałoby to więcej środków Europie, zbliżyło ludzi do klasy politycznej w każdym z krajów. Te nowe pieniądze mogłyby być wykorzystane na projekty infrastrukturalne, na dokończenie jednolitego rynku (…). To nowy obszar, nowa idea dla UE, za pomocą której można by upiec kilka pieczeni na jednym ogniu – dodał.

Morawieckiego był również pytany o uchwaloną nowelizację ustawy o IPN. Stwierdził, że obecnie w 18 krajach istnieje podobne prawo, dotyczące kłamstwa oświęcimskiego. Nie było polskiego Gestapo, nie było polskiego SS, nie było polskich obozów śmierci – dodał premier.

Przed wojną w Polsce żyło 35,5 mln ludzi, a według pierwszych statystyk powojennych po konflikcie zostały 24 mln ludzi. 6 mln obywateli Polski zginęło w czasie wojny, a kolejne 6 mln zostało w jakiś sposób wydalonych – przypomniał Morawiecki. Zaznaczył, że Polaków pozostało po wojnie poza granicami Polski, ponieważ nie chciało trafić do komunistycznych więzień w Polsce.

Kresy.pl / radioem.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply