Węgierski rząd wyraził zaniepokojenie antywęgierskimi wystąpieniami na Zakarpaciu na Ukrainie i wyrazili zadowolenie z rozszerzenia misji OBWE.

Na stronie internetowej węgierskiego rządu w artykule dotyczącym rozmowy Ministra Spraw Zagranicznych Węgier Petera Szijjarto z szefem Węgierskiego Stowarzyszenia Kultury Zakarpacia wyrażono obawę dotyczącą serii ataków na mniejszość węgierską na Zakarpaciu. Oczekujemy, że władze ukraińskie zapewnią bezpieczeństwo Zakarpackim Węgrom, a także z zadowoleniem przyjmujemy zwiększenie obecności obserwatorów OBWE na Zakarpaciu – napisano.

Szijjarto zaznaczył, że jego kraj nie będzie sprzeciwiał się euroatlantyckim i europejskim aspiracjom Ukrainy, jeśli ta nie będzie prowadzać przepisów ograniczających prawa Węgrów.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińska policja zatrzymała osoby podejrzewane o atak na węgierskie biuro

7 marca węgierska mniejszość w Użgorodzie wezwała do ustanowienia stałej misji obserwacyjnej OBWE. Wcześniej apelował o to szef węgierskiej dyplomacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Użgorodzie w nocy 27 lutego wybuchł pożar w budynku centrum kulturalnego zakarpackich Węgrów. Była to druga próba podpalenia tego budynku w Użgorodzie. O pierwszą próbę podpalenia, jaka miała miejsce 4 lutego Ukraińcy oskarżyli polskich narodowców.

Szef Zakarpackiej Regionalnej Administracji Państwowej Gennadij Moskal oświadczył, że za podpaleniem budynku węgierskiego stowarzyszenia kulturowego stoją rosyjskie służby.

Kresy.pl / hromadske.ua / osce.org

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz