Antoni Macierewicz zapowiedział rozszerzenie działającego już programu pilotażowego wprowadzającego klasy mundurowe na szkoły średnie w całej Polsce.

Minister Antoni Macierewicz oraz jego zastępca Michał Dworczyk ogłosili w piątek: Obecnie w Polsce, w ramach pilotażu, działa 57 certyfikowanych klas mundurowych; chcemy, by docelowo, od września 2019 roku w każdym powiecie działała szkoła średnia prowadząca taką klasę.

Plany te zostały ogłoszone po spotkaniu z dyrektorami oraz gronem pedagogicznym szkół ponadgimnazjalnych, w których prowadzone są już certyfikowane wojskowe klasy mundurowe, w ramach programu pilotażowego.

ZOBACZ TAKŻE: MON oferuje bonusy uczniom klas mundurowych

To jest wielkie zadanie. Szkoły mundurowe pełnią w ogóle w całym systemie wychowawczym w Polsce, ale też w wojskowych systemie wychowawczym podstawową, fundamentalną rolę – powiedział Antonii Macierewicz. Dodał, że aktualnie działa 57 klas mundurowych, w szkołach które zostały wybrane do programu pilotażowego z grona kilkuset w całej Polsce.

Oczywiście mamy świadomość, że to nie jest równorzędne z systemem, jaki powinien w Polsce panować, z systemem, w którym w każdej szkole jest po prostu wychowanie wojskowe (…) które ma potem swoją kontynuację w kształtowaniu młodego człowieka także na studiach – dodał minister obrony. Jego zdaniem prędzej czy później Polska dojdzie do takiego systemu.

CZYTAJ TAKŻE: Klasy mundurowe w każdym powiecie. MON uruchamia specjalny program pilotażowy

Wiceminister Dworczyk powiedział z kolei, że MON planuje aby od września 2019 roku, w każdym powiecie w Polsce działała szkoła średnia w której prowadzona będzie certyfikowaną klasę mundurową. Certyfikowaną, czyli opierającą się na ujednoliconym programie szkoleniowym i wychowawczym – tłumaczył Dworczyk.

Program pilotażowy rozpoczął się 1 września tego roku i ma potrwać dwa lata. W klasach mundurowych prowadzone są wojskowe zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym szkolenia poligonowe. Zajęcia prowadzone są przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych Ministerstwie Obrony Narodowej.

Absolwenci klas mundurowych będą mieli możliwość po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe, po którym złożą przysięgę wojskową i zostaną przeniesieni do rezerwy. Uczniowie ci będą także mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Absolwenci, którzy będą kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą otrzymywać dodatkowe punkty podczas egzaminów kwalifikacyjnych.

Kresy.pl / onet.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Klasy mundurowe? Jestem za ,ale pod warunkiem ,że ci uczniowie będą szkoleni ,a nie tylko nosili mundury.A poza tym, ostatnio TV pokazywała takie szkoły w Rosji ,i ironii oraz szyderstwa ze strony naszych dziennikarzy komentujących ten dokument, nie było końca.