Rosyjski resort obrony oficjalnie informuje o całkowitym zajęciu miasta Bachmut w Donbasie. Strona ukraińska zaprzecza.

W sobotę wieczorem ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że w toku prowadzonych działań bojowych, siły rosyjskie, a ściślej najemnicy z Grupy Wagnera, zdobyli Bachmut.

Na artiomowskim kierunku taktycznym, grupy uderzeniowe prywatnej firmy wojskowej Wagner, przy wsparciu artylerii i lotnictwa południowego zgrupowania bojowego, całkowicie wyzwoliły miasto Artiomowsk [Bachmut – red.]” – podał rosyjski resort obrony.

Strona ukraińska konsekwentnie twierdzi, że ukraińscy żołnierze wciąż bronią się w mieście, gdzie dalej toczą się zacięte walki. Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy, Serhij Czerewatyj twierdzi wręcz, że oświadczenia szefa wagnerowców o zajęciu miasta to tylko słowa, gdyż jego Grupa Wagnera straciła najlepszych ludzi. „Faktycznie, jego Grupa Wagnera jest rozbita” – twierdzi ukraiński wojskowy.

Utracie Bachmutu zaprzecza też doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak. Jego zdaniem, Prigożyn próbuje odwrócić uwagę od wizyty Wołodymyra Zełenskiego na szczycie Ligi Arabskiej.

Doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak udzielił wywiadu w telewizji ukraińskiej i stwierdził, że wypowiedzi Prigożyna mają na celu odwrócenie uwagi od wizyty prezydenta Ukrainy na szczycie Ligi Arabskiej w Arabii Saudyjskiej i międzynarodowego potępienia Rosji na szczycie G7 w Japonii.

Wcześniej wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Maliar zaprzeczyła doniesieniom o zajęciu Bachmutu przez Rosjan. Przyznała, że sytuacja w mieście jest „krytyczna”.

Jak pisaliśmy, lider rosyjskich najemników z Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn w sobotę zamieścił w sieci nagranie, na którym oświadcza, „wagnerowcy” zdobyli Bachmut w obwodzie donieckim w Donbasie, o który od miesięcy toczył się ciężkie walki. Według niego, Ukraińcy zostali ostatecznie wyparci ze swojego ostatniego bastionu obrony, nazywanego „Samolot”, na południowo-zachodnich obrzeżach miasta.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało z kolei wówczas, że rosyjskie grupy szturmowe walczą o zajęcie zachodniej części Bachmutu.

Część ukraińskich ekspertów, a także mediów, twierdzi, że są one nieprawdziwe lub zmanipulowane. Zaznaczają, że nagranie z Prigożynem nie zostało wykonane w miejscu, które miało zostać zdobyte.

Rosyjscy blogerzy wojskowi piszą, że południowo-zachodnie przedmieścia Bachmutu zostały zajęte przez „wagnerowców” po tym, jak wycofały się stamtąd ukraińskie 60. i 93. samodzielna brygada zmechanizowana, a także 241 brygada obrony terytorialnej. Do 25 maja mają być prowadzone tzw. działania oczyszczające. Zaznaczono zarazem, że Ukraińcy mimo poważnych strat nie skierowali na front swoich rezerw strategicznych, które najpewniej szykują się do uderzenia. Miałoby ono nastąpić rzekomo w nadchodzącym tygodniu. Tym samym, jak przyznają milibligerzy, zwycięska bitwa o Bachmut może stać się katalizatorem, który zainicjuje rozpoczęcie kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy. Najpewniej nie nastąpi to jednak w rejonie ego miasta, ale raczej na kierunkach operacyjnych zaporoskim i południowodonieckim, a także w rejonie Kupiańsk-Swatowe.

Zobacz: Prigożyn: Ukraińcy chcą uderzyć na rosyjski Biełgorod, skoncentrowali 200 tys. ludzi [+VIDEO]

Bachmut w obwodzie donieckim od lata zeszłego roku jest puntem wokół którego ogniskują się zacięte walki Rosjan i Ukraińców. Po porażce operacji kijowskiej Kreml jako główny cele swojej inwazji na Ukrainę określił “wyzwolenie Donbasu”. Bachmut stał na drodze opanowania całości obwodu donieckiego po tym, gdy Rosjanie zdobyli już niemal cały obwód ługański.

Tass / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply