Minister spraw zagranicznych gotowy do dialogu z Izraelem

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odbył w poniedziałek rozmowy z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony izraelskiej.

O spotkaniu szefa polskiej dyplomacji z Azari można dowiedzieć się wyłącznie z krótkiego komunikatu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W jego trakcie „ambasador poinformowała o oczekiwaniach strony izraelskiej dotyczących dalszego dialogu w sprawie procesu legislacyjnego związanego z nowelizacją ustawy o IPN” – można przeczytać na stronie internetowej resortu.

Z polskiej strony „minister Jacek Czaputowicz wyraził gotowość strony polskiej do dalszego dialogu z Izraelem w celu wyjaśnienia niejasności powstałych wokół nowych regulacji”. Jak zaznaczył „Polska sprzeciwia się tzw. kłamstwu oświęcimskiemu oraz umniejszaniu winy osób odpowiedzialnych za zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej i związanego z tym przypisywania Polsce współuczestnictwa w organizacji Holokaustu”. Szef polskiej dyplomacji „podkreślił” też, że nowelizacja „nie ogranicza tym samym swobody wypowiedzi świadków tragedii II wojny światowej”, ponieważ jej przepisy nie obejmują działalności naukowej i artystycznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Procedowanie przez polski parlament nowelizację ustawy o IPN, która między innymi uczyniła karalnym głoszenie tez o „polskich obozach zagłady” czy współodpowiedzialności państwa lub narodu polskiego za zagładę Żydów w czasie drugiej wojny światowej, wywołało ostre ataki ze strony izraelskich władz i środowisk opiniotwórczych. Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahu, lider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Izraelski rząd groził odwołaniem ambasador Azari z Warszawy, ale ta, w poniedziałkowym wywiadzie nie przewidywała swojego szybkiego wyjazdu do Tel Awiwu. Sama Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

msz.gov.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz