Minister obrony Włoch Guido Crosetto jednoznacznie wskazał NATO jako jedyny realny model obrony i przypomina, że bezpieczeństwo narodowe pozostaje w gestii państw członkowskich UE.
Minister obrony Włoch Guido Crosetto w artykule opublikowanym we wtorek 19 marca, na łamach Corriere della Sera przedstawił swoje stanowisko dotyczące kwestii bezpieczeństwa narodowego, wspólnej polityki obronnej Unii Europejskiej oraz zobowiązań wynikających z członkostwa Włoch w NATO. W wypowiedzi odniósł się do aktualnych debat politycznych i interpretacji przepisów traktatowych, podkreślając konieczność opierania się na obowiązującym porządku prawnym.
Crosetto wskazał, że zgodnie z Artykułem 4 Traktatu o Unii Europejskiej „bezpieczeństwo narodowe pozostaje wyłączną odpowiedzialnością każdego Państwa Członkowskiego”. Dodał, że nie istnieje obecnie prawny mechanizm automatycznej pomocy militarnej w ramach UE w przypadku zewnętrznej agresji.
Minister porównał ten stan prawny z zapisami Traktatu Północnoatlantyckiego, który w Artykule 5 ustanawia obowiązek wspólnej obrony w przypadku ataku na członka sojuszu. „Traktat z Maastricht, później zmieniony w Lizbonie (Artykuł 42) ‘nie’ przewiduje wiążącego obowiązku interwencji” – podkreślił.
Minister zaznaczył, że ewentualna wspólna polityka obronna UE mogłaby zostać ustanowiona wyłącznie w drodze jednomyślnej decyzji Rady Europejskiej, co – jak przypomniał – nie nastąpiło od 1992 roku i nie jest przedmiotem bieżących rozmów politycznych.
Minister obrony jednoznacznie wskazał, że obecnie funkcjonującym i skutecznym systemem obronnym pozostaje struktura NATO. „W tak precyzyjnym kontekście jedynym konkretnym i praktycznym modelem obrony jest model NATO” – stwierdził.
Czytaj: “Pięta achillesowa NATO”. Media: Rosja rozmieszcza swoje siły niedaleko przesmyku suwalskiego
Czytaj także: Francja i Włochy blokują pięć miliardów euro dla Ukrainy
Podkreślił również, że zakres obowiązków włoskich sił zbrojnych został ściśle określony w krajowych przepisach. „Uważam również, że warto pamiętać, iż rola i zadania włoskich sił zbrojnych są z kolei dokładnie określone w Konstytucji i w różnych ustawach państwowych, począwszy od ustawy 331/2000” – napisał.
Crosetto dodał, że „obrona jest istotnym filarem naszej demokracji i naszej międzynarodowej wiarygodności”. W jego ocenie nie można uznawać wydatków na obronność za zbędne, ponieważ bez bezpieczeństwa nie istnieją wolność ani rozwój społeczny.
Czytaj: NBC News: USA rozważają rezygnację z dowodzenia siłami NATO w Europie
Czytaj także: Włochy zwiększą liczebność swojej armii o 40 tys. żołnierzy
corriere.it/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!