Według doniesień medialnych Włochy planują zwiększyć swoją armię zawodową o prawie jedną trzecią. Działanie to ma być częścią nowego planu bezpieczeństwa narodowego.

Włochy zwiększą liczebność swojej armii z 95 tys. do 135 tys. – poinformował włoski dziennik La Stampa na początku marca. Gazeta podaje, że wzrost ten uwzględniono w nowym planie bezpieczeństwa przygotowanym przez ministra obrony rządu Meloni, Guido Crosetto, który ma zostać wdrożony w latach 2030–2033.

Media donoszą, że pieniądze na finansowanie armii mogłyby pochodzić z niedawno zaprezentowanego programu UE na rzecz obronności Europy. Chodzi o plan przedstawiony przez szefową KE Ursulę von der Leyen, który zapewnia m.in. 150 mld euro pożyczek na projekty zbrojeniowe, poluzowanie dyscypliny budżetowej państw członkowskich w zakresie wydatków obronnych i możliwość przesuwania środków w ramach unijnego budżetu.

Włochy zasygnalizowały, że zwiększą wydatki na obronę, choć szczegóły nie zostały jeszcze ustalone. Meloni powiedział w Brukseli w czwartek, że Włochy proponują mechanizm, w którym wydatki na obronę będą wspierane pożyczkami europejskimi – „Oczywiste jest, że kiedy kraje takie jak nasz muszą radzić sobie z długiem, istnieją ryzyka, które należy wziąć pod uwagę” – powiedziała reporterom.

Minister finansów Giancarlo Giorgetti ma przedstawić plan bardziej szczegółowo pod koniec marca Brukseli.

W temacie włoskiej rozbudowy armii, informowaliśmy niedawno, że włoski koncern zbrojeniowy Leonardo jest bliski zawarcia partnerstwa produkcyjnego z tureckim Baykarem, który dał się poznać jako innowacyjny producent dronów bojowych.

Baykar jest najbardziej znany ze swojego flagowego, średniowysokościowego, długodystansowego drona bojowego o nazwie Bayraktar TB2. Dron, używany przez Ukrainę w wojnie z Rosją oraz przez Azerbejdżan przeciwko Ormianom w Górskim Karbachu zyskał uznanie za swoją skuteczność bojową. Według samego Baykara około 90 procent przychodów firmy pochodzi z eksportu. W 2023 r. eksport do 35 krajów osiągnął łączną wartość przychodów w wysokości 1,8 mld dol.

Turcy dzięki tego rodzaju partnerstwu uzyskają szerszy dostęp do europejskiego rynku. W zeszłym miesiącu Bayrak przejął włoską spółkę Piaggio Aerospace. Turcy już zapowiedzieli zwiększenie zatrudnienia we włoskich zakładach. Analitycy uznali przejęcie Piaggio Aerospace za strategiczny ruch Baykara mający na celu pokonanie europejskich barier importowych, z którymi borykają się tureckie firmy zbrojeniowe.

Przypominamy, że firmy zbrojeniowe ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Turcji nie będą mogły liczyć na nowe dofinansowanie obronności ze środków UE wynoszące 150 mld euro, chyba że ich kraje podpiszą z Brukselą umowy o obronie i bezpieczeństwie.

Kresy.pl/ansa.it

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz