Najnowszy sondaż pokazuje, że liczba zwolenników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA spadła od początku wojny o 20 punktów procentowych.
Według sondażu opublikowanego w czwartek przez stację Fox News – poparcie Amerykanów dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego maleje, chociaż większość nadal opowiada się za udzieleniem jego krajowi pomocy finansowej.
Obecnie politykę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego popiera 56 proc. Amerykanów. W lutym 2023 r. odpowiedziało tak 74 proc. respondentów, a w marcu 2022 r., czyli na początku wojny – 76 proc.
W przypadku podzielenia respondentów według poparcia politycznego – wśród sympatyków Republikanów notowania Zełenskiego spadły o ponad połowę. W ostatnim badaniu tylko 34 proc. uczestników wyraziło wobec niego sympatię, w 2023 r. – 66 proc., a w 2022 r. – 76 proc.
Spadek o 9 punktów odnotowano również wśród Niezależnych, podczas gdy Demokraci utrzymali się na stałym poziomie 81 proc.
Uczestnicy sondażu zostali również zapytani o ich stanowisko w sprawie pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Popiera ją 56 proc. respondentów, podczas gdy 41 proc. jest przeciw. Wskaźnik ten prawie się nie zmienił od lutego ubiegłego roku.
Dla porównania, w styczniu 2023 r. 63 proc. badanych Amerykanów popierało wsparcie militarne dla Kijowa, a 34 proc. ankietowanych go nie popierało.
W zeszłym tygodniu a saudyjskim mieście Dżudda odbyły się negocjacje z Ukrainą, która zgodziła się na wprowadzenie 30-dniowego zawieszenia broni.
W trakcie wtorkowej rozmowy telefonicznej amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa z Władimirem Putinem ustalono 30-dniowe wstrzymanie wzajemnych ataków Rosji i Ukrainy na infrastrukturę energetyczną. Przywódcy zgodzili się również na szybką kontynuację negocjacje w formule zapoczątkowanej 18 lutego w Rijadzie, zwłascza w zakresie rozszerzenia rozejmu na Morze Czarne.
Jak przekazała agencja prasowa UNIAN, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w najbliższy poniedziałek, 24 marca, w Arabii Saudyjskiej odbędzie się kolejne spotkanie delegacji Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
Pomimo zgody na rozejm, między Rosją a Ukrainą wciąż dochodzi do incydentów. 20 marca Odessa stała się celem rosyjskiego ataku dronów. Doszło do serii eksplozji, a w wyniku ostrzału ucierpiała infrastruktura cywilna. Są ofiary śmiertelne i ranni. Część komentatorów wiąże rosyjski atak dronów na Odessę z wcześniejszym ukraińskim atakiem na cel w głebi terytorium Rosji. Jak pisaliśmy, w czwartek ukraińskie drony zaatakowały strategiczną rosyjską bazę lotniczą w Engels, położoną około 700 km od linii frontu. Jak podają rosyjskie i ukraińskie źródła, atak spowodował silną eksplozję oraz pożar. Władze obwodu saratowskiego potwierdziły incydent, informując o ewakuacji mieszkańców pobliskich terenów.
Kresy.pl/foxnews.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!