Minister obrony Węgier chwali Turcję za politykę imigracyjną

“Turcja zasługuje na podziękowania za zapewnienie opieki 4 milionom syryjskich uchodźców na własnym terytorium” – powiedział minister obrony Tibor Benkő po rozmowach ze swoim tureckim odpowiednikiem w środę w Budapeszcie, poinformował Daily News Hungary.

Jak poinformował w środę Daily News Hungary, podczas spotkania ministrów obrony Węgier (Tibor Benkő) i Turcji (Hulusi Akar), minister z Węgier chwalił Turcję za politykę imigracyjną dodając, że wysiłki Turcji są ważne również dla Węgier i Europy. “Turcja zasługuje na podziękowania za zapewnienie opieki 4 milionom syryjskich uchodźców na własnym terytorium”.

Zobacz też: Węgry zatwierdziły chińską szczepionkę na koronawirusa

Benkő powiedział na wspólnej konferencji prasowej, że rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji i ochrona południowej granicy to codzienne zadanie Węgier.

Podkreślił wspólny pogląd obu krajów, że w ramach międzynarodowych oddziałów pokojowych należy skierować pomoc w rozwiązywaniu problemów tam, gdzie się pojawiają.

„Zgodziliśmy się również, że utrzymanie pokoju i stabilności jest kluczowym celem na Bałkanach Zachodnich” – powiedział Benkő i wyraził nadzieję, że dalsza dwustronna współpraca w zakresie szkoleń i edukacji pomoże obu krajom osiągnąć ten wspólny cel.

Podziękował Turcji za jej wkład w misje pokojowe w tym regionie, dzięki którym, jak powiedział Benko, kraj ten pomaga Węgrom osiągnąć ich cele. „Wystarczające zdolności można rozwinąć tylko wtedy, gdy państwo ma silny przemysł obronny i buduje współpracę w zakresie badań, rozwoju i innowacji” – dodał minister.

Benko przekonywał, że jego przyjaźń ze swoim tureckim odpowiednikiem sięga wielu lat wstecz, kiedy byli szefami sztabów swoich krajów i konsultowali się w ramach NATO. Benko poinformował również, że złożyli wieniec pod pomnikiem tureckich ofiar pierwszej wojny światowej.

Turecki minister przekazał, że ich rozmowy były skuteczne i może to przynieść korzyści całej Europie, dodając, że Węgry odegrały kluczową rolę w transformacji Europy Środkowej. Powiedział, że ich rozmowy dotyczyły NATO, regionu Bałkanów, Libii, Afganistanu i Azerbejdżanu. Akar przekonywał, że stosunki między Turcją a Węgrami są „otwarte i dobre”.

Kresy.pl/Daily News Hungary

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply