Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie wzrosła w ciągu ostatniej doby do 6 203 – przekazuje Agencja Prasowa Reuters. Całkowita liczba przypadków zarażenia dochodzi już do stu tysięcy.

Kianush Jahanpur przedstawiciel irańskiego ministerstwa zdrowia poinformował, że w przeciągu ostatniej doby 47 Irańczyków straciło życie z powodu koronawirusa – informuje Agencja Prasowa Reuters. Łącznie w Iranie z powodu COVID-19 zmarły już 6 203 osoby.

Iran jest najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem Bliskiego Wschodu, już u 97 424 obywateli kraju zostało potwierdzone zarażenie wirusem.

Mimo to w Iranie zostaną otworzone  meczety, stanie się to w regionach, które otrzymały status „białych” czyli wolnych od koronawirusa. „Meczety zostaną otwarte w poniedziałek w 132 „białych” miastach o niskim zagrożeniu” – przekazywał prezydent Rouhani podczas przemówienia w państwowej telewizji. „W tych miejscach zostaną także wznowione piątkowe modlitwy. Wszystkie podejmowane przez nas kroki będą podejmowane tylko w zgodzie z zaleceniami służb zdrowia” – zapewniał przywódca Iranu.

Irańskie ministerstwo zdrowia podzieliło kraj na trzy rejony: biały, żółty i czerwony. Każdą z kategorii region otrzymuje po podsumowaniu ilości zarażeń koronawirusem i możliwości szpitali.

Zobacz też: Władze Afganistanu zarzucają irańskim pogranicznikom topienie migrantów – irańska dyplomacja zaprzecza

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ministerstwo zdrowia przekazywało w sobotę, że liczba zarażeń w Iranie odnotowuje wyraźny spadek. Rząd prawdopodobnie będzie kontynuował ściąganie obostrzeń. Do tej pory w Iranie można już było sobie pozwolić na podróże między miastami, otwarte zostały również markety chociaż opinie pracowników służby zdrowia były podzielone. Część lekarzy ostrzegała, że może być za wcześnie na funkcjonowanie sklepów, w których gromadzi się duża ilość osób. Może to spowodować nawrót pandemii.

Szkoły i uniwersytety pozostaną zamknięte, zabronione są też ciągle imprezy sportowe i kulturalne. Prezydent Rouhani zapowiedział możliwość otwarcia niektórych placóek już 16 maja.

„Szkoły w regionach niskiego ryzyka będą mogły być otwarte od 16 maja, jednak zależy to głównie od rozwoju sytuacji”.

Zobacz też: Kolejne napięcia na linii USA-Iran. Oba kraje grożą sobie wzajemnie atakowaniem okrętów

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz