Władze Afganistanu oskarżają Iran o torturowanie i mordowanie imigrantów – przekazuje Agencja Prasowa Reuters. Afgańczycy rozpoczęli akcje poszukiwawczą w prowincji Herat, po tym jak w rzece Hari Rod odkryto topielców.

Władze Afganistanu oskarżyły w niedzielę irańskich pograniczników o torturowanie i zabijanie migrantów – przekazuje Reuters. Irańskie służby miały podtapiać afgańskich migrantów próbujących przekroczyć granicę. Rząd Afganistanu rozpoczął akcję poszukiwawczą w regionie rzeki Hari Rod.

Według informacji przedstawionych przez ministra spraw zagranicznych Afganistanu, przynajmniej 70 imigrantów próbowało przekroczyć granicę w omawianym regionie. Rzeka Har Rod przepływa przez granice Afganistanu, Iranu i Turkmenistanu.

Lekarze ze szpitala w prowincji Herat przekazali informacje o zidentyfikowaniu ciał afgańskich imigrantów, część z nich zmarła w wyniku utonięcia. “Do tej pory pięć ciał zostało przetransportowanych do szpitala, to jasne że przynajmniej cztery osoby zmarły w wyniku utonięcia” – przekazywał ordynator Aref Jalali.

Konsulat Iranu w Herat zaprzeczył oskarżeniom o torturowanie i podtapianiu osób chcących przekroczyć granicę. “Irańska straż graniczna nie aresztowała żadnego obywatela Afganistanu” – informował konsulat w oświadczeniu. Ambasada Iranu w Kabulu nie skomentowała sytuacji.

Zobacz też: Talibowie odrzucili propozycję zawieszenia broni na okres Ramadanu

Reuters miał dotrzeć do migrantów rzekomo torturowanych przez straż graniczną, którym udało się przeżyć. Jednym z nich był Noor Mohammad, któremu miało się udać wypłynąć po afgańskiej stronie rzeki. “Po tym jak skończyli nas torturować, irańscy żołnierze wrzucili nas wszystkich do rzeki” – mówił reporterowi agencji.

Shir Agha, inny ocalały, stwierdził że żołnierze kazali wchodzić migrantom do rzeki pod groźbą bycia zabitym. “Irański żołnierz ostrzegł nas, że jeżeli sami nie wejdziemy do wody to po prostu nas zastrzelą” – przekazał.

Zobacz też: Talibowie zaprzeczają, że stoją za piąkowym atakiem w stolicy Afganistanu

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply