Mike Pompeo na Wzgórzach Golan: to jest centralna część Izraela

Mike Pompeo został w czwartek pierwszym sekretarzem stanu USA, który odwiedził Wzgórza Golan, kilka godzin po tym, jak jako pierwszy odwiedził osadę na Zachodnim Brzegu – poinformował portal Times of Israel.

Jak poinformował portal Times of Israel, Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo pojawił się w czwartek na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan.

Pompeo wraz z ministrem spraw zagranicznych Izraela Gabim Aszkenazi zwiedził części Golanu na granicy Izraela z Syrią na pokładzie śmigłowca Blackhawk.

Zobacz też: Izraelskie F-35 ćwiczyły na Cyprze

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Nie można tu stać i patrzeć się na to co jest za granicą i zaprzeczyć najważniejszej rzeczy, którą prezydent Donald Trump uznał, czego odmówili poprzedni prezydenci” – powiedział Pompeo, odnosząc się do decyzji Trumpa o uznaniu suwerenności Izraela na tym obszarze.

„To jest część Izraela i to centralna część Izraela” – powiedział Pompeo.

Potępił to, co opisał jako wezwania z „salonów w Europie i elitarnych instytucji w Ameryce”, aby Izrael zwrócił Golan Syrii. Państwo żydowskie zdobyło teren w wojnie sześciodniowej w 1967 roku i od tamtej pory nielegalnie okupuje.

„Wyobraź sobie, że prezydent Syrii Baszar Assad kontroluje to miejsce i grozi zachodowi i Izraelowi” – powiedział Pompeo.

Zobacz też: Izrael przeprowadził naloty na terytorium Syrii [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rząd syryjski potępił „prowokacyjny krok przed końcem kadencji administracji Trumpa i rażące naruszenie suwerenności Syryjskiej Republiki Arabskiej”, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa spraw zagranicznych opublikowanym przez państwową agencję informacyjną SANA.

„Syria podkreśla, że ​​takie przestępcze wizyty zachęcają Izrael do kontynuowania niebezpiecznego, wrogiego nastawienia”.

Aszkenazi chwalił Pompeo za uznanie „strategicznego znaczenia Wzgórz Golan”, mówiąc, że ponieważ Pompeo był szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej, „zna fakty, ale nalegał, aby przyjść i zobaczyć z pierwszej ręki”.

Podczas pobytu na Wzgórzach Golan Pompeo otrzymał odprawę wojskową i spotkał się z Avigdorem Kahalanim, słynnym dowódcą czołgu, który walczył tam w wojnie Jom Kippur w 1973 roku, sekretarz stanu USA powiedział mu, że uczył się o jego bitwach kiedy był kadetem na West Point.

Zobacz też: Izraelskie media: ZEA zgodziły się na umowę z Izraelem w zamian za F-35 od USA. Netanjahu zaprzecza

Kresy.pl/Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz