Mike Pompeo na Wzgórzach Golan: to jest centralna część Izraela

Mike Pompeo został w czwartek pierwszym sekretarzem stanu USA, który odwiedził Wzgórza Golan, kilka godzin po tym, jak jako pierwszy odwiedził osadę na Zachodnim Brzegu – poinformował portal Times of Israel.

Jak poinformował portal Times of Israel, Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo pojawił się w czwartek na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan.

Pompeo wraz z ministrem spraw zagranicznych Izraela Gabim Aszkenazi zwiedził części Golanu na granicy Izraela z Syrią na pokładzie śmigłowca Blackhawk.

Zobacz też: Izraelskie F-35 ćwiczyły na Cyprze

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Nie można tu stać i patrzeć się na to co jest za granicą i zaprzeczyć najważniejszej rzeczy, którą prezydent Donald Trump uznał, czego odmówili poprzedni prezydenci” – powiedział Pompeo, odnosząc się do decyzji Trumpa o uznaniu suwerenności Izraela na tym obszarze.

„To jest część Izraela i to centralna część Izraela” – powiedział Pompeo.

Potępił to, co opisał jako wezwania z „salonów w Europie i elitarnych instytucji w Ameryce”, aby Izrael zwrócił Golan Syrii. Państwo żydowskie zdobyło teren w wojnie sześciodniowej w 1967 roku i od tamtej pory nielegalnie okupuje.

„Wyobraź sobie, że prezydent Syrii Baszar Assad kontroluje to miejsce i grozi zachodowi i Izraelowi” – powiedział Pompeo.

Zobacz też: Izrael przeprowadził naloty na terytorium Syrii [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Rząd syryjski potępił „prowokacyjny krok przed końcem kadencji administracji Trumpa i rażące naruszenie suwerenności Syryjskiej Republiki Arabskiej”, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa spraw zagranicznych opublikowanym przez państwową agencję informacyjną SANA.

„Syria podkreśla, że ​​takie przestępcze wizyty zachęcają Izrael do kontynuowania niebezpiecznego, wrogiego nastawienia”.

Aszkenazi chwalił Pompeo za uznanie „strategicznego znaczenia Wzgórz Golan”, mówiąc, że ponieważ Pompeo był szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej, „zna fakty, ale nalegał, aby przyjść i zobaczyć z pierwszej ręki”.

Podczas pobytu na Wzgórzach Golan Pompeo otrzymał odprawę wojskową i spotkał się z Avigdorem Kahalanim, słynnym dowódcą czołgu, który walczył tam w wojnie Jom Kippur w 1973 roku, sekretarz stanu USA powiedział mu, że uczył się o jego bitwach kiedy był kadetem na West Point.

Zobacz też: Izraelskie media: ZEA zgodziły się na umowę z Izraelem w zamian za F-35 od USA. Netanjahu zaprzecza

Kresy.pl/Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz