Maroko przekazało Ukrainie około 20 czołgów T-72B, które są aktualnie modernizowane w Czechach – podała w poniedziałek agencja Ukrinform za algierskim portalem Menadefense.
Portal Menadefense podkreśla, że ich dokładna liczba nie jest znana, ale dwanaście z nich można było zauważyć 9 stycznia podczas wizyty czeskiego premiera Petra Fiali w zakładach firmy Excalibur Army. Doniesienia medialne wskazują, że chodzi łącznie o około 20 czołgów.
Marokańska armia dysponuje obecnie 148 czołgami T-72, 136 maszynami typu T-72B oraz 12 – T-72BK – wskazuje ukraińska agencja i serwis Menadefense. Wozy zostały zakupione na Białorusi w latach 1999-2000.
Decyzja Maroka o dostawach broni dla Ukrainy została podjęta na spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, zorganizowanego 26 kwietnia 2022 roku w bazie w Ramstein w Niemczech. Tunezja i Maroko na tym szczycie reprezentowały Afrykę Północną.
Zobacz także: Szefowa MSZ Niemiec: Nie będziemy się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle Leopardy na Ukrainę
Opisywane czołgi są aktualnie modernizowane w Czechach w zakładach firmy Excalibur Army.
Zobacz także: Media: Ostra kłótnia w Ramstein. USA oburzone stanowiskiem Niemiec
ukrinform.ua / menadefense.net / Kresy.pl































