Maroko przekazało Ukrainie około 20 czołgów T-72B, które są aktualnie modernizowane w Czechach – podała w poniedziałek agencja Ukrinform za algierskim portalem Menadefense.

Portal Menadefense podkreśla, że ich dokładna liczba nie jest znana, ale dwanaście z nich można było zauważyć 9 stycznia podczas wizyty czeskiego premiera Petra Fiali w zakładach firmy Excalibur Army. Doniesienia medialne wskazują, że chodzi łącznie o około 20 czołgów.

Marokańska armia dysponuje obecnie 148 czołgami T-72, 136 maszynami typu T-72B oraz 12 – T-72BK – wskazuje ukraińska agencja i serwis Menadefense. Wozy zostały zakupione na Białorusi w latach 1999-2000.

Decyzja Maroka o dostawach broni dla Ukrainy została podjęta na spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, zorganizowanego 26 kwietnia 2022 roku w bazie w Ramstein w Niemczech. Tunezja i Maroko na tym szczycie reprezentowały Afrykę Północną.

Zobacz także: Szefowa MSZ Niemiec: Nie będziemy się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle Leopardy na Ukrainę

Opisywane czołgi są aktualnie modernizowane w Czechach w zakładach firmy Excalibur Army.

Zobacz także: Media: Ostra kłótnia w Ramstein. USA oburzone stanowiskiem Niemiec

ukrinform.ua / menadefense.net / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  Ciekawa informacja zwłaszcza w kontekście walki Rosji i państw wspierających Ukrainę w wyścigu po wszystkie dostępne czołgi T-xx dostępne na świecie, amunicji 122mm, S-200-300, itd.
  Ciekawe kiedy wyczerpią się te stare zasoby i nie będzie wyjścia, Ukraina będzie otrzymywać od najstarszego do nowego uzbrojenia państw NATO.
  A może Rosja zaprzestanie ataku i wróci do Rosji która i tak jest największym krajem na świecie którego Rosjanie nie potrafią zagospodarować.
  Przypominam że 30 milionów Rosjan nie ma w domu toalety a co dopiero mówić o gazie czy innych dobrach współczesności.

  źródło:
  https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/8387382,wstydliwy-problem-rosji-dostep-do-urzadzen-sanitarnych-toalety.html

  • Poznaniak74
   Poznaniak74 :

   Mam dla ciebie złą wiadomość, te czołgi to faktycznie…wraki, w zakładach Babisa są one poddawane generalnemu remontowi by przywrócić jej do stanu używalności 🙂 Cytat za oryginałem „Na zdjęciach z wizyty czeskiego premiera z 9 stycznia można zobaczyć stare marokańskie czołgi na linii naprawczej, a przynajmniej można powiedzieć, że głęboka renowacja podwozia czołgu wskazuje na że były bardzo źle utrzymane i że Maroko nie ma środków na ich utrzymanie”…
   Ps. Odnośnie toalet, jeszcze niedawno na Ukrainie otwarcie nowej toalety było niemalże…świętem państwowym 🙂
   https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-przemowienie-przeciecie-wstegi-i-szampan-na-uczelni-uroczyscie-otwarto-toalete,455160.html

   • r2d2
    r2d2 :

    Zła wiadomość dla mnie? 🙂 mnie to nie boli 🙂
    Zobaczymy czy da się wyremontować te czołgi a jeżeli tak to do jakiego stopnia będą odremontowane. Przypomnę tylko że ruskie zapasy/składy są w podobnym stanie, przy czym Maroko jest raczej suchym i ciepłym krajem (sprzyja przechowywaniu sprzętu) a Rosja raczej zimnym i deszczowym co nie sprzyja konserwacji sprzętu pancernego stojącego pod tzw. chmurką. Pominę ruski bardak i kwestię korupcji w ichniejszym ststemie społecznym ponieważ jest legedarny.
    Jaki finalnie stan sprzętu dostarczonego obu stronom dowiemy się z pola walki.

    Podsumowując
    Dobrze że działania zbrojne nie toczą się na terenie Polski, co brzmi egoistycznie ale jest uczciwe. Polska na przestrzeni kilku stuleci zbyt mocno była doświadczona Ruską i Niemiecką przemocą 4rozbiory świadkiem.