Egipskie media donoszą, że siły zbrojne Egiptu dostaną nawet 500 czołgów T-90MS. Porozumienie podpisane pomiędzy Ministerstwem Obrony Egiptu i rosyjskim Rosoboroneksportem ma dotyczyć licencyjnej produkcji na terenie zakładów, które powstają w Egipcie.

Według egipskich mediów siły zbrojne kraju mają otrzymać nawet 500 rosyjskich czołgów T-90MS. Umowa podpisana pomiędzy Ministerstwem Obrony Egiptu i Rosoboroneksportem ma dotyczyć licencyjnej produkcji na terenie zakładów, które powstają w Egipcie. O sprawie pisały pod koniec czerwca m.in. portale: African Military Blog i Military Leak.

Czytamy, że w budowie zakładów produkcyjnych bierze udział Uralwagonzawod, który jest producentem rosyjskich czołgów T-90MS. Zakłady mają powstać przed końcem 2021 roku. Produkcja egipskich czołgów ma odbywać się przy dużym udziale części i komponentów, które będą importowane z Rosji. Wartość całego przedsięwzięcia nie została podana.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjskie czołgi mają na celu uzupełnienie maszyn M1A1 Abrams egipskiej produkcji. Amerykańskie czołgi dla egipskiej armii zostały wyprodukowane na licencji w Egipcie. Siły zbrojne kraju dysponują 1100 egzemplarzami.

Produkcja 500 egzemplarzy czołgów T-90MS  ma pozwolić na wycofanie z użycia czołgów M60 i T-62, które są już przestarzałe.

Doniesienia o zainteresowaniu Egiptu rosyjskim czołgiem T-90 pojawiły się po raz pierwszy w 2017 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

T-90MS jest najnowszą wersją rosyjskiego czołgu podstawowego T-90. Został po raz pierwszy przedstawiony w 2011 roku.

W odróżnieniu od wcześniejszych generacji rosyjskich czołgów, T-90 MS mają wszystkie cechy, jakie można spotkać w nowoczesnych zachodnich konstrukcjach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal „Altair” zwraca uwagę, że jednym z powodów podpisania umowy może być chęć dywersyfikacji dostaw uzbrojenia. Już teraz Egipt korzysta ze dużych ilości sprzętu wojskowego z USA, Rosji, Włoch czy też Francji.

militaryleak.com / africanmilitaryblog.com / altair.com.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz