Dwie niemieckie firmy transportowe są podejrzane o dostarczanie na Krym rudy tytanu z Norwegii, z pominięciem unijnych sankcji nałożonych na Rosję.

Dwie niemieckie firmy transportowe, Hansa Heavy Lift z Hamburga i Heinz Corleis KG ze Stade są podejrzane o naruszenie unijnych sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu. Firmy te miały dostarczyć Rosji ilmenit, rudę tytanu, która ostatecznie trafiła na Krym. Informują o tym ukraińskie media, powołujące się na serwis Deutsche Welle i radio Deutschlandfunk.

Łącznie, obie niemieckie firmy miały dostarczyć w listopadzie i grudniu 2017 roku około 35 tys. ton ilmenitu z Norwegii do niewielkiego rosyjskiego Portu Kawkaz w Cieśninie Kerczeńskiej, w Kraju Krasnodarskim, bardzo blisko Półwyspu Krymskiego. Według niemieckich mediów, transport rudy został wówczas przeładowany na rosyjski statek nefterudowoz-2, który następnie miał przewieźć go do krymskiego portu Kercz, odległego zaledwie o 20 km.

Na Krymie działa przedsiębiorstwo Krymskij Tytan, produkujący dwutlenek tytanu do wyrobu farb i lakierów, a także dla innych branż. Ponieważ ruda tytanu wykorzystywana jest również w przemyśle obronnym, nie jest jasne, czy doszło tu do złamania sankcji. Jednocześnie, samo dostarczanie takich surowców na Krym jest zabronione.

Obie niemieckie firmy twierdzą, że nic nie wiedziały o tym, jakoby dostarczana przez nie ruda miała trafić na Krym. Zaznaczają zarazem, że dostawy na terytorium Federacji Rosyjskiej nie stoją w sprzeczności z unijnymi sankcjami.

Według części ekspertów, Rosja w zasadzie nie potrzebuje dostaw ilmenitu, ponieważ wydobywa go w wystarczających ilościach na Uralu. Z drugiej strony zwraca się uwagę, że europejskie firmy powinny mieć świadomość tego, że Port Kawkaz jest wykorzystywany do omijania sankcji.

Przeczytaj: Reuters: zboże z Krymu ratuje Syrię

Jak informuje hamburska prokuratura, oskarżenia przeciwko Hansa Heavy Lift i Heinz Corleis KG są obecnie weryfikowane. Z kolei w Norwegii, jak informuje tamtejsze MSZ, toczy się śledztwo przeciwko norweskiej firmie Titania Kronos, która wydobyła rudę rzekomo dostarczoną na Krym. Choć Norwegia nie jest członkiem UE, to wcześniej przyłączyła się do sankcji nałożonych na Rosję.

Czytaj również: SBU bada działalność niemieckich firm na Krymie. Na celowniku m.in. Adidas i Puma

Unian / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply