Jak informuje RMF FM, w sprawie reformy emerytalnej mają być opóźnienia. Nie będzie zapowiadanej likwidacji OFE od nowego roku, a wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych ma być opóźnione co najmniej o pół roku.

Według radia RMF FM, opóźnienie kolejnej reformy emerytalnej wynika przede wszystkim ze sporów między wicepremierem i ministrem finansów Mateuszem Morawieckim a minister pracy Elżbietą Rafalską. Chodzi o to, dokąd mają trafić pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych: czy na prywatne konta Polaków, czy do państwowej kasy.

Szef rządowego komitetu stałego minister Henryk Kowalczyk jest przekonany, że 1 stycznia nie nastąpi zapowiadana wcześniej likwidacja OFE. – Jak widać z procesu legislacyjnego, to jest nierealne – mówi Kowalczyk.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez RMF FM, do likwidacji może dojść nie wcześniej, niż w lipcu przyszłego roku. Realnie nastąpiłoby to zaś od stycznia 2019 roku.

Podobna sytuacja może dotyczyć Pracowniczych Planów Kapitałowych, które miałyby sprawić, że Polacy będą oszczędzać na starość dodatkowe środki.

Latem ub. roku minister Morawiecki zapewniał, że rząd chce, by środki z likwidacji OFE trafiły do kieszeni Polaków:

– Ten system OFE nie sprawdził się. Ani nie finansuje rozwoju gospodarczego, ani nie zapewnia wyższych emerytur. Generalnie plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom.

Pod koniec lipca br. minister rozwoju i finansów poinformował, że reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku.

Z kolei we wrześniu br. Morawiecki zapewniał, że decyzja ws. OFE zapadnie w ciągu kilku miesięcy:

– Toczymy dyskusję z panią minister Rafalską (…). Ostatecznie Rada Ministrów zadecyduje o tym – myślę – w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Z panią minister Rafalską jesteśmy blisko tego konsensusu, żeby część tych środków, która jest najłatwiejsza do spieniężenia, została zapisana na kontach emerytalnych, Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego, orientacyjnie ok. 25 proc., i weszła do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostała część, żeby była przekazana ludziom i była zalążkiem wzrostu przyszłego kapitału emerytalnego, bo ona też buduje oszczędności w kraju.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply