Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego obecnie nie ma odpowiedzi na pytanie, jakie będą przyszłe emerytury, natomiast rząd stara się poprawić stan trzeciego filara emerytalnego, który jest w stadium szczątkowym.

Morawiecki poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki i rozwoju, że jeśli chodzi o OFE, brakuje obecnie gotowej legislacji. “Toczymy dyskusję z panią minister Rafalską (…). Ostatecznie Rada Ministrów zadecyduje o tym – myślę – w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Z panią minister Rafalską jesteśmy blisko tego konsensusu, żeby część tych środków, która jest najłatwiejsza do spieniężenia, została zapisana na kontach emerytalnych, Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego, orientacyjnie ok. 25 proc., i weszła do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostała część, żeby była przekazana ludziom i była zalążkiem wzrostu przyszłego kapitału emerytalnego, bo ona też buduje oszczędności w kraju” – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, jeżeli z przygotowywanych propozycji skorzysta w pierwszych latach 3 mln pracowników, to na rynku pojawi się dodatkowo w postaci oszczędności 17 mld zł. W budżecie założono, informował Morawiecki, że z możliwości przejścia na emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego skorzysta nieco poniżej 90 proc. uprawnionych. Morawiecki poinformował rownież, że wnioski złożyło już ok. 100 tys. osób, czyli około 30 proc. z ponad 300 tys. uprawnionych. “Ja cały czas mam nadzieję, że będzie to ok. 65 proc., ale jest ryzyko – według trendów obecnych – że będzie to więcej” – powiedział.

Morawiecki przypomniał, że że ok. 200 tys. osób ubywa z rynku pracy w wyniku porównania roczników odchodzących z rynku pracy i przychodzących. “Reforma wieku emerytalnego jednorazowo przyspiesza ten proces o 300 tys. osób, bo tyle osób zostanie uprawnionych” – powiedział. Zaznaczył przy tym, że pomaga nam jednak migracja pracowników z Ukrainy i Białorusi – w sumie ponad 1,5 mln osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Morawiecki chce zamienić całą Polskę w specjalną strefę ekonomiczną

Pod koniec lipca br. minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował, że reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku. “Moim zdaniem, reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku. Jest to bardzo kompleksowa reforma, która nadal wymaga ustaleń międzyresortowych, ponadto przygotować się do niej musi również ZUS” – powiedział wówczas Morawiecki.

Morawiecki w ubiegłym roku i zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Program obejmuje przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne – 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE), a pozostałe 25 proc. – do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanie którym ma przejąć PFR.  Przekształcenie OFE miałoby nastąpić od stycznia 2018 roku.

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply