W 2023 r. wydatki rządowe zostaną ukryte poza budżetem, w 126 agencjach, funduszach celowych i państwowych osobach prawnych. W 2010 r. takich jednostek było jedynie 52 – wskazuje analiza portalu 300Gospdoarka.

Portal przeanalizował rok po roku, jak zmieniała się liczba jednostek, za pomocą których rządy mogły ukrywać wydatki, by nie zwiększać deficytu budżetowego. “Jednostki pozabudżetowe powołuje się po to, żeby realizować jakieś zadania, jakie państwo ma do wykonania. Ale wydatki takich jednostek nie są bezpośrednio ujmowane w wydatkach budżetu. Instytucje mogą być z budżetu dotowane – i tak się dzieje w większości przypadków – ale bezpośrednio ich koszty nie powiększają deficytu budżetowego” – pisze medium w poniedziałek.

Problem istniał także wcześniej, lecz zdecydowanie nasilił się za rządów PiS. Skala zjawiska jest jeszcze większa. W analizie portalu 300gospodarka.pl nie ujęto bowiem np. funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Zobacz także: Minister: Polska wyda na pomoc Ukrainie 10-22% swojego budżetu [+VIDEO]

W 2023 r. wydatki budżetowe zostaną “ukryte” w 126 agencjach i funduszach celowych i wyniosą 487 mld zł. Liczba ta wynosiła w 2010 roku 52 (przy 220 mld zł wydatków).

“Jednostki pozabudżetowe powołuje się po to, żeby realizować jakieś zadania, jakie państwo ma do wykonania. Ale wydatki takich jednostek nie są bezpośrednio ujmowane w wydatkach budżetu. Instytucje mogą być z budżetu dotowane – i tak się dzieje w większości przypadków – ale bezpośrednio ich koszty nie powiększają deficytu budżetowego” – czytamy.

Zobacz także: Szef kancelarii premiera martwi się o dopięcie budżetu i przyznaje, że sankcje odbijają się na Polsce

“Jednak tak jak liczba instytucji nie pokazuje całego obrazu tworzonej biurokracji, tak i ich sprawozdania finansowe nie są pełnym odbiciem pozabudżetowych wydatków państwa. Krajowy Fundusz Drogowy, finansowany emisjami obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego, wspominany już fundusz covidowy czy nowo zakładany Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych nie publikują na bieżąco swoich planów finansowych, bo działają poza systemem finansów publicznych” – zwraca uwagę serwis 300Gospdoarka.

300gospdoarka.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply