Marsz Wołyński w Toruniu w 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu

Toruńska Pamięć Kresowa organizuje w tym roku w Toruniu „Marsz Wołyński”, w związku z 80. rocznicą Krwawej Niedzieli i apogeum ludobójstwa na Wołyniu, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W ten sposób działacze patriotyczni i kresowi chcą upamiętnić Polaków pomordowanych przez OUN-UPA.

Marsz odbędzie się 11 lipca 2023 roku i będzie społeczną formą obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Obchody rozpoczną się o godzinie 18:00 Mszą św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny w intencji ofiar ludobójstwa. Na godz. 19:00 zaplanowano uroczystości i złożenie kwiatów pod tablicą pamięci – Tryptykiem Zbrodni Wołyńskiej przy tym kościele. Marsz ma wyruszyć o około 19:30. Portal Kresy.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

PRZECZYTAJ: Obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej bez honorowego patronatu prezydenta Dudy

W lipcu ubiegłego roku Toruńska Pamięć Kresowa zorganizowała pierwszy Toruński Marsz Pamięci, by upamiętnić ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Uczestniczył w nim m.in. działacz kresowy i patriotyczny z Elbląga, Jacek Boki.

Dwa miesiące wcześniej, w maju 2022 roku, działacze tej organizacji zorganizowali protest przeciwko koncertowi „Stasiuk & Haydamaky”. Zwracali przy tym uwagę, że Andrzej Stasiuk, znany proukraiński pisarz, a swego czasu zaangażowany sympatyk partii Wiosna Roberta Biedornia otwarcie promuje z ukraińskim tryzubem z głową i skrzydłami Orła Białego. Zdaniem polskich historyków, m.in. prof. Andrzeja Zapałowskiego, profanuje w ten sposób godło Polski.

Czytaj także: Proukraiński pisarz w koszulce z ukraińskim tryzubem z głową i skrzydłami Orła Białego [+FOTO]

Dodajmy, że sam Andrzej Stasiuk jest znany m.in. ze swoich mocno proukraińskich poglądów. W 2017 roku, z uwagi na nieprzeznaczenie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pierwszy raz od 1989 środków na zorganizowanie głównych obchodów rocznicy operacji „Wisła”, wszedł w skład Komitetu Honorowego Społecznych Obchodów 70. rocznicy akcji „Wisła” przy Związku Ukraińców w Polsce. Rok wcześniej podpisał się, m.in. obok Adama Michnika, Aleksandra Kwaśniewskiego czy Mateusza Kijowskiego pod listem Ukraińców, w którym salonowe i liberalne środowiska skupione wokół magazynu „Liberte”, niedługo przed rocznicą ludobójstwa na Wołyniu, przepraszały ich za wyrządzone im krzywdy.

Toruńska Pamięć Kresowa zorganizowała też akcje ulotkowe związane z metropolitą Szeptyckim, a także akcję piętnującą sadzenie przez prezydenta Torunia „Czerwonej Kaliny. Zwracali uwagę, że symboliką wyraźnie nawiązuje to do „Czerwonej Kałyny” – wojskowej pieśni, będącej hymnem Strzelców Siczowych oraz jedną popularnych pieśni członków UPA. Przypomnijmy, że swego czasu popularna była jej uwspółcześniona wersja, wykonywana przez wspomniany zespół Haydamaki. W klipie, promowanym przez Ambasadę Ukrainy w Polsce, zespół gra na tle portretu Romana Szuchewycza, głównodowodzącego UPA i „kata Polaków”.

Zobacz: Związek Ukraińców w Polsce promuje pieśń UPA [+VIDEO]

Dodatkowe informacje dotyczące wydarzenia i jego organizacji można znaleźć TUTAJ, a także pod tym linkiem.

Kresy.pl / kresywekrwi.blogspot.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply