Obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej bez honorowego patronatu prezydenta Dudy

Na liście wydarzeń w lipcu br., które prezydent Andrzej Duda objął honorowym patronatem, nie ma żadnych dotyczących upamiętnienia 80. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Prezydent objął zarazem patronatem m.in. kilka wydarzeń dotyczących zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej.

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP opublikowano listę przydzielonych Patronatów Honorowych w lipcu 2023 roku. Przypomnijmy, że w tym roku 11 lipca przypada 80. rocznica „Krwawej Niedzieli”, czyli apogeum ludobójstwa Polaków na Wołyniu, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Na stronie KPRP nie ma jednak o tym żadnej wzmianki.

Na sprawę zwrócił uwagę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

„Na stronie KPRP wiele informacji o patronatach, którymi prezydent Andrzej Duda objął wydarzenia planowane w lipcu 2023. Nie ma jednak ani słowa o upamiętnieniu Ofiar Ludobójstwa Polaków w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli 11 lipca na Wołyniu” – napisał duchowny na Twitterze. „To mówi samo za siebie” – skomentował.

Co interesujące, na opublikowanej liście jest kilka wydarzeń dotyczących polityki historycznej i polityki pamięci. Dotyczą one jednak w większości upamiętnienia ofiar pacyfikacji przez Niemców wsi na Lubelszczyźnie, w Świętokrzyskiem i w Małopolsce, w 80. rocznicę tych zbrodniczych akcji.

W związku z tym, prezydent objął patronatem wydarzenie „80. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Majdanu Nowego” (woj. lubelskie) w dniu 2 lipca br. Z kolei 12 lipca pod patronatem Prezydenta RP odbędą się obchody 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów (woj. świętokrzyskie) oraz Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. 14 lipca obchody 80. Rocznicy Pacyfikacji Sułkowic i Harbutowic (woj. małopolskie), też będą miały prezydencji patronat, podobnie jak Obchody 80. rocznicy pacyfikacji przez Niemców przysiółka Ścieżki w Woli Zgłobieńskiej (woj. podkarpackie). Z kolei w dniach 14–16 lipca 2023 roku pod patronatem prezydenta Dudy odbędą się obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. O żadnym wydarzeniu związanym z rocznicą 11 lipca nie ma ani słowa.

Przeczytaj: Lisicki: Polskie elity są gotowe, aby nad Wołyniem przejść do porządku dziennego

Dodajmy, że od początku swojej prezydentury prezydent Andrzej Duda konsekwentnie odmawia objęcia swoim honorowym patronatem w zasadzie jakichkolwiek społecznych bądź lokalnych obchodów związanych z upamiętnieniem ofiar rzezi wołyńskiej. Tak było np. w 2017 roku, gdy po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez Ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Przeczytaj: Andrzej Duda odmówił patronatu obchodom rocznicy rzezi wołyńskiej

CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Duda uczci na Ukrainie zabitych na Majdanie i zignoruje Polaków zabitych przez UPA

Podobna sytuacja miała miejsce rok później, w 2018 roku, gdy w Warszawie odbyły się Społeczne Obchody 75. Rocznicy Ludobójstwa Polaków na Wołyniu, zorganizowane przez Ogólnopolski Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich. Wydarzenie honorowym patronatem objął premier Mateusz Morawiecki, swojego patronatu odmówił natomiast prezydent Andrzej Duda.

11 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia rozpoczęła skoordynowany atak na polskich mieszkańców, kontynuowany w kolejnym dniu. Zaatakowano 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, trwającej już od początku 1943 r.. Przy czym do pierwszych mordów dochodziło już jesienią 1939 roku. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło ponad 100 tys. Polaków.

Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN – B) oraz podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Współdziałała z nimi także część ludności ukraińskiej, która uczestniczyła zarówno w mordach na swoich polskich sąsiadów, jak również w rabowaniu ich dobytku.

Prezydent.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Można by złośliwie napisać “żeby objąć honorowym patronatem trzeba miec honor”.I czy ktoś z polskich patriotów łudził sie że będzie inaczej.To jest prezydent(zastępczy) ukraińców a nie Polaków więc dla mnie nawet dobrze ze nie obejmie tego patronatu(no chyba że z sondaży wyjdzie że naród sie wścieknie,to wtedy przyleci natychmiast)

  2. Wronq
    Wronq :

    PAD nie obiął bo nie wpisało się w politykę śnieżno białych ukraincow… To szkodliwe zakłamywanie historii . Ukraincy mordowali Polakow wraz z Niemcami (SS Galizien), z Armia Czerwona (co najmniej 15% stanowili ukraincy) I na własne konto ( ludobójstwo 150 tys. Polaków na Wolyniu i w Małopolsce Wschodniej). Katów nie było Dwóch tylko Trzech. Należy o tym głośno mówić. Zwłaszcza że Trzeci nie poniósł żadnych konsekwencji, wypiera się wszystkiego i obecnie chce uchodzi za wzor cnot wszelkich! To jest niestety możliwe gdy samemu dokłada się cegiełkę do zakłamywania prawdy historycznej!