Prezydent Andrzej Duda ma historyczną szansę upomnieć się w obecności prezydenta Petro Poroszenki o prawdę o ludobójstwie, w czasie którego wymordowano prawie 200 tysięcy polskich obywateli – pisze ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Z programu wizyty nie wynika jednak, by Andrzej Duda nawiedził któreś z miejsc spoczynku pomordowanych przez banderowców Polaków.

“Prezydent Andrzej Duda ma historyczną szansę upomnieć się w obecności prezydenta Petro Poroszenki o prawdę o ludobójstwie, w czasie którego wymordowano prawie 200 tysięcy polskich obywateli. Jest to winien rodzinom pomordowanych Kresowian, które w tym roku oddały na niego głos, licząc na przełamanie kłamstwa w tej sprawie. Jeżeli tego nie uczyni, to popełni ten sam błąd, co prezydent Bronisław Komorowski”– uważa ksiądz Isakowicz Zaleski. Duchowny przypomina, że 9 kwietnia 2015 roku Werchowna Rada Ukrainy przyjęła w obecności Bronisława Komorowskiego ustawę heroizującą Ukraińską Powstańczą Armię.

Jak zauważa ksiądz Isakowicz Zaleski “w oficjalnym programie (zamieszczam go poniżej) nie ma jednak ani jednej wzmianki o uczczeniu Polaków i obywateli polskich innych narodowości (np. Żydów, Ormian i sprawiedliwych Ukraińców), którzy w latach 1939 – 1947 zostali w czasie ludobójstwa pomordowani przez oprawców z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien i i innych formacji ukraińskich na żołdzie Adolfa Hitlera”.

Kapłan dopytuje ponadto: “Czyżby ofiary ludobójstwa na dawnych Kresach Wschodnich były “gorsze” od ofiar komunistycznego terroru?”. Program wizyty prezydenta nie obejmuje bowiem nawiedzenia miejsc, w których spoczywają zamordowani przez UPA Polacy. Andrzej Duda odda jednak hołd uczestnikom zamieszek na Majdanie zabitych przez nieznanych do dzisiaj sprawców.

Program wizyty:

14 grudnia 2015 r. (poniedziałek)

Godz. 21.00 Ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na Wspólnej Mogile Ofiar Totalitaryzmu.

Ceremonia ustawienia znicza przez Prezydenta RP i Małżonkę pod Centralnym Monumentem Poświęconym Ofiarom Totalitaryzmu.

Ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na Mogile Zbiorowej na Polskim Cmentarzu Wojennym.

15 grudnia 2015 r. (wtorek)

Godz. 10.15 Ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na Grobie Nieznanego Żołnierza (Plac Slawy 1).

Złożenie symbolicznego koszyka przez Prezydenta RP i Małżonkę pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933.

Godz. 14.40 Złożenie wiązanki kwiatów pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni” przez Prezydenta RP z Małżonką (Al. Heroyiv Nebesnoyi Sotni).

onet.pl / Kresy.pl

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • kojoto
   kojoto :

   dobrze powiedziane – dziwi mnie, że tak mała garstka Polaków potrafi myśleć realnie, i wciąż się podniecaja walkami Milera z Tuskiem, czy Petru z Kaczyńskim… nie dobrze to wróży przyszłości naszego Narodu.

 1. tagore
  tagore :

  Ten tytuł to jawne nadużycie ,pominął Pan w podanym programie spotkanie z Polakami.
  A poza tym takie teksty przed jutrzejszymi rozmowami z Poroszenko są zupełnie bez sensu
  (chyba ,że podszczuwanie ludzi do skrajnych komentarzy Pana cieszy).

  tagore

 2. scorpio
  scorpio :

  HANBA!!!!….po dojsciu do wladzy PIS i Dudy spodziewalem sie zmiany polskiej polityki wschodniej w stosunku do banderowskiej UPAdaliny. Niestety bardzo sie pomylilem i uwazam ze nowe polskie wladze haniebnie zdradzily nie tylko pamiec bestilasko pomordowanych Polakow na Kresach Wschodnich ale wielkie rzesze Polakow ktorzy na nich glosowali w tegorocznycgh wyborach. To jest poczatek ich konca a polskiej polityce. Nie chce miec nic do czynienia z tymi pacholkami Waszyngtonu, NATO i Brukseli. Mam nadzieje ze w nastepnych wyborach dojdzie do zmiany i partie narodowe wraz z Kowrin pzrejma wladze. jesli nie to czarno widze przyszlsoc Polski. HANBA!!!! I ZDRADA!!! NARODU przez Dude i PIS.

 3. gotan
  gotan :

  No i mamy prawdziwego A.Dudę…to szmaciarz a nie mój prezydent.Mówiłem wśród znajomych,że zacznie nas zdradzać.Wreszcie też ks.Isakowicz-Zaleski zrozumiał,że na takiego prezydenta nie ma co liczyć.Pojechał tam aby jak Bul_Bul włazić banderowcom do zadka. Zapominając o pomordowanych polakach.I to ponoć katolik!..On zdradza nasze interesy narodowe.Niech w przyszłości nie liczy ,że kresowianie i ich potomkowie będę za nim głosowali!!!! Wstydu nie ma.Chętnie będzie zapalał świeczki “handlowe” w święta jarmułkowe. Nikt z polaków co ma korzenie kresowe,nie zaufa takiemu człowiekowi.Jest niegodny aby nas reprezentował.!!!!Zdrajca!

 4. kajetan40
  kajetan40 :

  Niech każdy zabierze głos w tym o to temacie i nikt nie będzie nam potomkom kresowiaków pisał co i kiedy na kogo i komu zaufać owszem takie, postępowanie Prezydenta będzie wzięte pod uwagę! przy najbliższych, wyborach na prezydenta nie warto prowokować tak dużej społeczności kresowej na prawdę nie watro choć ks.Isakowicz-Zalewski informuje według swoich źródeł ostateczne zdanie należy do nas.

 5. leszek1
  leszek1 :

  Przepraszam, ale co takiego Prezydent uczynil i co takiego powiedzial, ze spotyka sie z tak wscieklym i obelzywym atakiem ? O ile sie nie myle, to do tej pory nic nie uczynil i nic nie powiedzial. Po co ta histeria ? Widze w komentarzach tylko i wylacznie propagade, a nie realne ocenianie faktow.

  • patriota
   patriota :

   Właśnie Leszek1 pan posłuszny nawiedzonemu prezesowi prezydent nic nie robi. Zajmuje się partykularnymi pisiorowskimi interesami, lecz pamięci tak brutalnie zamordowanych Rodaków pan prezydent nie uczci. Głosowałem na niego, bo miał być prezydentem wszystkich Polaków, nie wszystkich banderowców !!!

   • leszek1
    leszek1 :

    Czlowieku ! To przeciez nie Prezydent ukladal plan wizyty tylko ten ktory go zaprosil.
    Myslisz, ze mogl sobie samodzielnie pojechac tu i tam i odwiedzac miejsca, ktore nie znajdowaly sie w planie jego pobytu?

 6. jaroslaus
  jaroslaus :

  Już “chanukę” zdążył wyjeść spomiędzy zwieraczy dyżurującego kapłana sanhedrynu to i “łaskę” zrobi parchowi Poroszence – Waltzmanowi. Nie rozumiem po co on tam w ogóle jedzie? Gdyby naprawdę mu zależało to by zamroził wizytowanie tego obrzezanego skurwysyna aż ten by odwołał każde swoje przeklęte słowo i uchylił każdą ich ustawę gloryfikującą UPA. My nic nie mamy z relacji z chachłami. Ale Duda-Kornhauser posłuszny jest temu, który wydziela “chanukę”.

 7. linguone
  linguone :

  CO ZA BEZCZELNY TYTUŁ. Po pierwsze, artykuł ukazał się wczoraj po południu, zanim nawet prezydent wylądował w Kijowie, a już oceniono poniekąd jego wizytę. Po drugie radzę śledzić działalność prezydenta zamiast stawiać bezsensowne i nieprawdziwe tezy. Fakt, nie jest to wizyta, jakiej oczekiwałam, powinien był zacząć od kwestii UPA, ale na pewno jej nie zignorował, w swojej wypowiedzi dzisiaj mówił o krzywdach i konieczności krytycznego i pełnego pokory spojrzenia na historię. Przekaz jasny i czytelny. Z tego co wiem to powołano nawet jakiś organ, który ma opierać się na dojściu do prawdy historycznej.
  Miałam ten portal za obiektywny i prawdziwy, ale zmieniłam zdanie. Niczym się nie różni od onetu na którym ignoruje się prawdziwe gesty i wypowiedzi.

  • kojoto
   kojoto :

   “w swojej wypowiedzi dzisiaj mówił o krzywdach i konieczności krytycznego i pełnego pokory spojrzenia na historię. Przekaz jasny i czytelny.” Tak, prawie się zgodzę, dla upadlińców np, jest czytelne, że Polacy powinni przepraszać i płacić… dla mnie jest czytelne, że Duda to dupek i załatwia interesy “osób” trzecich, a dla ciebie co jest “czytelne”?

 8. meki1
  meki1 :

  Tytuł powinien być: zamordowani przez UPA. Spodziewałem się tego po PIs-ie, bo dla nich najważniejsze to dokopać Rosji i dlatego nie głosowałem na PIS ani na PO. Dopiero jak w sposób bardziej jaskrawy odezwą się Ukraińcy, to może te palanty z partii rządzących opamiętają się. Jest stara prawda: naród bez historii to naród bez przyszłości.

 9. mp
  mp :

  ale za to jara DUDA chanukę,i zachęca do sztandarowego produktu za twoje i moje pieniądze czyli obcego wrogiego eksterytorialnego molocha MUZEUM SZWINDLA TOTALNEGO WSZECHCZASÓW we WARŚIAWIE chluby nieboszczyka Kaczyńskiego