Szef MON Antoni Macierewicz spotkał się w środę z francuską minister ds. sił zbrojnych Florence Parly.

Macierewicz omawiał w Paryżu plany zakupów francuskiego uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych, zwłaszcza okrętów podwodnych. Jak informował Macierewicz „Chcemy ten kontrakt zawrzeć jak najszybciej, a najlepiej jeszcze w tym roku. Na pewno siłą oferty francuskiej jest integracja rakiet manewrujących z okrętem podwodnym i to w ramach jednego kontraktu”.

Macierewicz powiedział, że są szczegóły, które muszą być dopracowane. Nigdy nie przeprowadzono np. testu integrującego rakiety z okrętem. Wykonano tylko testy na platformie, co nie odzwierciedla dokładnie warunków panujących na okręcie podwodnym. Macierewicz dodał również, że rozmowa z minister Parly dotyczyła także stosunków gospodarczych, gdy idzie o przemysłu zbrojeniowy. MON rozważa też współpracę ze Szwecją i z Niemcami.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Strona francuska interesuje się polskimi programami modernizacji technicznej armii, w tym – obrony powietrznej i wyposażenia Marynarki Wojennej w nowe okręty podwodne. „Jest gotowa rozmawiać o łodziach podwodnych zintegrowanych z pociskami manewrującymi, co dokładnie odpowiada polskim zapotrzebowaniom ” – poinformował Macierewicz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Macierewicz rozważa zakup uzbrojenia bez offsetu

Szef MON powiedział również, że jego rozmowa dotyczyła też bezpieczeństwa europejskiego, wspólnych relacji polsko – francuskich w ramach NATO, kwestii dowództwa międzynarodowego w Elblągu, w tym ewentualnego udziału Francji w tym dowództwie oraz dalszej dyskusji na temat stałej strukturalnej obrony Europy. Minister Macierewicz podkreślił konieczność ukształtowania wspólnej obrony europejskiej tak, aby była ona również otwarta na obronę i współpracę z takimi państwami jak Gruzja, Mołdawia i przede wszystkim Ukraina.

„My bardziej odczuwamy zagrożenie ze wschodu, Francja bardziej odczuwa zagrożenie terrorystyczne” – podkreślił Macierewicz.

Kresy.pl / PAP

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz