Szef MON zadeklarował: „Zrobię wszystko, by zagwarantowane było bezpieczeństwo państwa polskiego, jeśli chodzi o budowę „suchego portu” w Łodzi; zrobię wszystko, aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane”.

Macierewiczowi, wypoiwadającemu się w Sejmie chodzi o chińską inwestycję w terminal przeładunkowy, tzw. „suchy port”, mający obsługiwać połączenie kolejowe pomiędzy Chengdu a Łodzią. Podczas dzisiejszej debaty sejmowej nad expose szefa MSW Witolda Waszczykowskiego b. wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej zapytał o sprawy związane z współpracą polsko-chińską.: Pan prezydent, pani premier, minister Waszczykowski mówili jakie Chiny są dla nas ważne, i mówiliście o tej ważnej inicjatywie jaką jest Nowy Jedwabny Szlak i co? I okazuje się, że minister Macierewicz torpeduje wszystkie chińskie inwestycje.Posłowi PO odpwoiedział bezpośrednio Antonii Macierewicz: Chciałbym się odnieść do nawet nie fałszywego, tylko wynikającego z absolutnej niekompetencji stwierdzenia pana Trzaskowskiego.Szef MON stwierdził również: podjęto wszelkie starania, by +suchy port+, który ma być lokowany w Łodzi, był w dyspozycji spółki z większością Skarbu Państwa, a nie ludzi o niewiadomej konduicie.Macierewicz dodał także, że PO chciałaby aby w przedsięwzięciach między Polską a zewnętrznymi podmiotami były realizowane interesy obcych państw i innych przedsiębiorstw, a nie Skarbu Państwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Macierewicz blokuje budowę wielkiego terminalu do obsługi pociągów z Chin w Łodzi?
Macierewicz: Nowy Jedwabny Szlak zakłada zlikwidowanie Polski jako niepodległego podmiotu [+VIDEO]

Trzaskowski dopytał czy Macierewicz zagwarantuje, że inwestycja Chengdu-Łódź dojdzie do skutku. Stwierdził: Może ja mam złe informacje, że Chińczycy się wycofują i tak naprawdę pana działania doprowadzą do tego, że tych inwestycji nie będzie.Czym innym jest sprawdzanie pod względem bezpieczeństwa, a czym innym jest takie zachowanie, które doprowadzi do tego, że tej niesłychanie istotnej chińskiej inwestycji w Łodzi nie będzie.

Macierewicz odpowiadając Trzaskowskiemu zapowiedział: Zawsze wtedy, jeśli będzie zagwarantowane bezpieczeństwo państwa polskiego jesteśmy nie tylko zainteresowani, ale jesteśmy głęboko zainteresowani. Zrobimy wszystko, aby ten „suchy port” w Polsce był, bo jesteśmy jako państwo i odpowiedzialni za pomyślność państwa polskiego żywotnie zainteresowani tym przedsięwzięciem. Zrobię wszystko, żeby było tam zagwarantowane bezpieczeństwo państwa polskiego – i aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane.

kresy.pl / bankier.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gan :

  „Zrobię wszystko, żeby było tam zagwarantowane bezpieczeństwo państwa polskiego – i aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane.” – i to jest dyplomatyczne przesłanie do Chińczyków: „Chcemy z Wami robić interes, ale wasze obecne działania posuwają się za daleko”.

  • gan :

   Słusznie prawisz. Działania Macierewicza są niemal zawsze pozbawiane komentarza związanego z przyczynkiem i dlatego łatwo przypiąć mu etykietkę „wariata”. Ale to nie ja odpowiadam za jego PR i to nie mój problem. Chiny mają nie tylko aspiracje na budowę szlaku jedwabnego, ale przejmują sektory energetyczne państw w Europie i na bliskim wschodzie. Nasze firmy – Orlen – są dla nich konkurencją (chociaż nie w sensie potencjału), którą bezlitośnie wykańczają. Zanim wpuścimy ich do siebie na podwórko musimy wyciągnąć wnioski z tego, co się stało w Libii. To jest właśnie meritum przesłania.

 2. cinderella49 :

  Jak Macierewicz mówi,że „zrobi wszystko” to właściwie nic nie znaczy. Wczoraj na konferencji a MON tłumaczył się z opóżnienia w zakupie smigłowców dla wojsk specjalnych. Podał następny termin-marzec, gdyz „ze wszystkim musimy iść przez ocean”. Nie moge zrozumieć, że wielu ludzi uważa go za najlepszego ministra obrony w dziejach Polski, przynajmniej powojennej.