Nowa linia tramwajowa połączy centrum z osiedlami na Sychowie na południu miasta.

Położony na południu miasta Sychów zamieszkuje około 150 tysięcy osób. To jedna z większych dzielnic Lwowa, w dużej mierze zabudowana osiedlami z wielkiej płyty zbudowanych w latach 80 – tych XX wieku. Już wtedy pojawiła się koncepcja szybkiego tramwaju. Była to jednak inwestycja trudna do zrealizowania z uwagi na kryzys gospodarczy w Związku Radzieckim.

Czytaj również: Tramwaje Pesy zainaugurowały na kijowskich ulicach

Kolejne przymiarki do budowy trasy do dzielnicy Sychów uczyniono w 2008 r. Położono wówczas 180 metrów torów w ciągu ulicy Wasylja Stusa w pobliżu pętli Akademia Mystestw (Sztuki) i inwestycja, z powodów finansowych, została wstrzymana. Realizacja trasy otrzymała ponowie zielone światło w 2011 r., gdy miasto pozyskało środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Prace przy budowie torowiska do Sychowa rozpoczęły się w lipcu 2011 roku.

Pierwotnie tramwaje miały pojechać jeszcze w 2014 r., ale tego – jak i kolejnych terminów – nie udało się dotrzymać. Problemem okazały się konieczność przebudowy kolektora, a także kwestia bazaru, który zajmował miejsce przyszłej pętli na końcu linii. Wydaje się, że udało się te trudności pomyślnie rozwiązać. Kończą się już prace przy rozbiórce i przenoszeniu bazaru, zakończono też budowę części zbiornika w ciągu Ugoskiej do ulicy Listopadnej. Stan zaawansowania prac przy całości trasy wynosi – wg stanu na 6 września – 85%. Oleg Bereza, dyrektor spółki LKP Lwiwawtador, która jest inwestorem, podał nowy termin zakończenia prac i otwarcia nowej trasy – tramwaje mają pojechać na Sychów 17 listopada

Na nowej linii pojawią się również nowe tramwaje firmy Elektrontrans. Dwa już od dłuższego czasu jeżdżą po Lwowie. Do końca roku ma wyjechać siedem nowych tramwajów. Dostarczono już cztery, z czego dwa są już gotowe do eksploatacji, a dwa kolejne są sprawdzane. Ponadto na Sychów zostaną skierowane wyremontowane wozy.

W sumie, w ramach inwestycji położonych zostanie 11,5 km toru pojedynczego. Powstają 24 platformy przystankowe, z czego 18 będzie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czas przejazdu z Sychowa do centrum wynosić ma około 25-30 minut. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu środków zewnętrznych. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzielił pożyczki w wysokości 12 mln euro, niemiecki rząd w wysokości 5 mln euro, a pomoc techniczna UE sięga 1,5 mln euro. Natomiast udział budżetu miejskiego wynosi 8,850 mln euro.

kresy.pl/ transport-publiczny.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply