W piątek na KUL odbędzie się sympozjum poświęcone kwestii Kresów, polityki wschodniej i mniejszości narodowych w myśli politycznej Romana Dmowskiego. „Myśl Dmowskiego to błyskotliwe, profetyczne spojrzenie, któremu warto się przyjrzeć i które warto poznać” – mówi prof. Włodzimierz Osadczy.

W najbliższy piątek, 11 stycznia 2019 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się Sympozjum naukowe poświęcone 80. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego pt. „Kresy, polityka wschodnia i mniejszości narodowe w myśli politycznej Romana Dmowskiego”. Organizatorami są Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, Centrum Ucrainicum KUL oraz Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL.

– Dobrze się składa, że w Polsce powraca pamięć o Romanie Dmowskim, a 80. rocznica jego śmierci stała się okazją do przypomnienia tej postaci, niesłusznie zapomnianej przez lata komunizmu i rządów tzw. III RP, które nawiązują do wszystkiego, tylko nie do idei narodowej czy polskiej racji stanu – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy, historyk, teolog i dyrektor Centrum Ucrainicum KUL i jeden organizatorów sympozjum. – Chcemy uczcić tę rocznicę i tę wielką postać także jako środowisko kresowe.

Prof. Osadczy wyjaśnia, że organizowane na KUL sympozjum będzie sprofilowane na wydobycie z szerokiego spektrum myśli politycznej Romana Dmowskiego wątków związanych ze Wschodem – z polityką wschodnią, relacjami Polski z sąsiadami ze wschodu, a także „najważniejszym zadaniem stojącym przed Dmowskim jako budowniczym państwa polskiego, czyli kwestią granic Polski i tzw. Linii Dmowskiego”. Zdaniem profesora był to jego wielki, ale niezrealizowany plan. Zaznacza, że istotne w tym kontekście są też relacje polsko-ukraińskie, sprawa rzutująca dziś na kondycję polskiej dyplomacji, a także polskiego społeczeństwa.

– Roman Dmowski jednoznacznie i stanowczo, w oparciu o doświadczenie, wiedzę i rozpoznanie sytuacji, a nie na jakiś romantycznych mrzonkach określił relacje polsko-ukraińskie i to, co w przyszłości może się stać z Ukrainą, jeżeli ta sprawa będzie rozgrywana, przede wszystkim przez mocarstwa zachodnie. Z jego perspektywy były to głównie Niemcy. Dmowski w swoim słynnym eseju „Kwestia ukraińska” rysował obraz społeczeństwa i państwa do złudzenia przypominające obecną sytuację na Ukrainie.

PRZECZYTAJ: Roman Dmowski – „Kwestia ukraińska”

– Myśl Dmowskiego to nie tylko relikt z obszaru polskiej myśli politycznej okresu międzywojennego, ale to błyskotliwe, profetyczne spojrzenie, któremu warto się przyjrzeć i które warto poznać. Dotyczy to także obecnych polityków i polskiej klasy politycznej. Oczywiście, wiemy, że pozostanie to na poziomie mrzonek – polska klasa polityczna mnie jest dziś suwerenna, stąd tak się lęka i ucieka od myśli narodowej i środowisk narodowych. Czynią jedynie jakieś gesty, za czym nie idzie żadna głębsza refleksja. Liczymy jednak, że sympozjum pozytywnie się tu przysłuży – zaznacza historyk.

Czytaj również: Ukraiński portal finansowany przez Polskę oskarża Romana Dmowskiego o ludobójstwo

Prof. Osadczy wyjaśnił, że sympozjum będzie się odbywało w formie forum dyskusyjnego, wokół sześciu tez zaprezentowanych przez znawców konkretnych obszarów myśli Dmowskiego. Dotyczą one ogólnej koncepcji politycznych Romana Dmowskiego, jego kwestii podejścia do granic wschodnich Polski, polityki wschodniej, Ukrainy, a także geopolitycznego wymiaru myśli Dmowskiego w kontekście polityki wschodniej oraz roli Kościoła w podtrzymaniu polskości na Kresach. Organizatorzy liczą na obecność przedstawicieli świata nauki, studentów, a także środowisk kresowych i pozarządowych, w tym dążących do pojednania polsko-ukraińskiego, a także polsko-białoruskiego i polsko-litewskiego.

Zobacz: Lwów w życiu Romana Dmowskiego [+FOTO]

Portal Kresy.pl jest patronem medialny sympozjum.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply