Litewska policja wszczęła dochodzenie ws. incydentu, do którego doszło w środę w kościele w Turgielach na Wileńszczyźnie. Oświadczenie wydali również samorządowcy rejonu solecznickiego, potępiając zachowanie Litwinów.

Jak informowaliśmy wcześniej, w środę w uroczystość Wniebowzięcia NMP w kościele w Turgielach w rejonie solecznickim na Litwie doszło do profanacji. Do świątyni pełnej ludzi weszli trzej przebrani w szaty liturgiczne litewscy aktorzy, parodiując obrzędy religijne. Jeden z nich był przebrany za papieża, z makijażem imitującym „zombie” lub postać „Jokera”, dwaj inni za księży katolickich. Jeden z nich, aktor-komik Vitalijus Cololo zwrócił się do wiernych po polsku mówiąc, że „Apokalipsy w tym roku nie będzie” i zachęcając zgromadzonych do udziału w show mającym „wzmocnić ich wiarę”. Okazało się, że była to „akcja promocyjna” na potrzeby nowego widowiska Emilisa Vėlyvisa, reżysera mającego opinię skandalisty. Sam Vėlyvis zamieścił nagranie z profanacji w sieci.

Przeczytaj więcej: Litwini zakłócili mszę na Wileńszczyźnie [+VIDEO]

Litewska policja poinformowała o wszczęciu dochodzenia wstępnego ws. zakłócenia obrządku religijnego lub uroczystości religijnych.

Oświadczenie w tej sprawie wydał też Samorząd Rejonu Solecznickiego. „Szydzenie z uczuć osób wierzących oraz świętych symboli nie jest sztuką, a kościół nie jest miejscem na reklamę i żarty” – napisano w oświadczeniu. Zaznaczono, że „nieproszeni goście w dość brutalny i bolesny sposób poniżyli godność osobistą i cześć społeczności Turgiel, a upubliczniając relację z kościoła w Turgielach, obrazili wiernych nie tylko z rejonu solecznickiego, lecz całej Litwy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W Turgielach, jak również w całym rejonie solecznickim, zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Polacy.

„Wtargnięcie do świątyni jest traktowane jak przeszkadzanie wiernym w wykonywaniu aktu religijnego. Takie zachowanie jest niezgodne z zasadami etyki, strojenie żartów w strojach liturgicznych jest amoralne i świętokradcze. Zachowanie aktorów skłóca społeczeństwo, jest głupie i nie ma usprawiedliwienia” – zaznacza Samorząd Rejonu Solecznickiego. Jego zdaniem, w Turgielach doszło do złamania Konstytucji Litwy, w związku z czym solecznicki samorząd zgłosił sprawę w organach praworządności. Zachowanie Litwinów potępił również starosta turgielski, Wojciech Jurgielewicz.

Według portalu Wilnoteka, kuria wileńska odmówiła komentarza ws. incydentu. Rzeczniczka kurii Santa Kančytė powiedziała, że „nie ma tu nic do komentowania i nie warto lać wody na młyn tej reklamy”. Zaznaczono, że Kościół nie przywiązuje do tego większej wagi, przygotowując się na wizytę papieża Franciszka.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej, jest na Wileńszczyźnie obchodzone uroczyście i zwykle przyciąga do kościołów wielu wiernych. Podobnie było w środę w kościele w Turgielach, gdzie odbywała się parafialna uroczystość. W nabożeństwie uczestniczył także mer rejonu, Zdzisław Palewicz.

Wilnoteka.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz