Litwa: Popisy podniebnych asów i nie tylko…

W tym roku mija osiemdziesiąt lat od bohaterskiego lotu i tragicznej śmierci dwóch litewskich lotników Stepona Dariusa i Stasysa Girėnasa. Z tej okazji w najbliższą sobotę, 22 czerwca, na międzynarodowym lotnisku w Wilnie zorganizowany zostanie festyn.

W programie między innymi: desant spadachroniarzy, popisy litewskiego asa lotnictwa akrobatycznego Jurgisa Kairysa i siedmiokrotnego mistrza Litwy Eltona Maleckisa, mistrzowskie akrobacje trzech samolotów, pokazy akcji ratowniczych za pomocą helikoptera ratowniczego litewskiego lotnictwa wojskowego.

Wzrok warto będzie zwrócić nie tylko ku niebu, ale i na ziemię: na wystawę techniki lotniczej, kiermasz literatury o tematyce lotniczej. Na dzieci zaś będą czekały latawce i modele samolocików. O tło muzyczne zadbają popularni litewscy wykonawcy i grupy muzyczne, a po uczcie „podniebnej” można będzie znaleźć coś smacznego dla podniebienia.

Początek festynu o godzinie 11.

Steponas Darius i Stasys Girėnas byli litewskimi emigrantami w USA. Obaj mieli za sobą służbę w amerykańskiej armii. Po opuszczeniu wojska zatrudnieni byli w lotnictwie cywilnym w USA. W głowach dwóch lotników narodził się pomysł, by przelecieć samolotem z USA do rodzinnej Litwy. W 1932 roku zakupili, przy finansowym wsparciu diaspory litewskiej w Ameryce, samolot Bellanca CH-300 Pacemaker. Pomarańczowa maszyna, nazwana wkrótce przez nich “Lituanicą”, została przygotowana do dalekiej podróży.

Lotnicy wystartowali z Nowego Jorku rankiem 15 lipca, w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem. Ich celem było Kowno, a swój lot dedykowali wolnej Litwie. Steponas Darius i Stasys Girėnas zamierzali pokonać trasę o długości ponad 7 tys. km bez lądowania. Po drodze musieli m.in. pokonać Atlantyk. Chcieli powtórzyć wyczyn amerykańskiego pilota Charlesa Lindbergha, który w 1927 r., jako pierwszy w historii lotnictwa, dokonał przelotu nad Atlantykiem. Zamierzali też pobić rekord długości lotu bez międzylądowania.

Po ponad 37 godzinach lotu doszło jednak do tragedii. 17 lipca “Lituanica” rozbiła się w lesie w pobliżu miejscowości Pszczelnik (koło Myśliborza), grzebiąc w swoich szczątkach dwóch lotników. “Lituanica” pokonała trasę 6411 km. Od Kowna dzieliło ją zaledwie 650 km.

Obaj lotnicy, których wynik długości lotu był drugi w świecie, stali się bohaterami Litwy, a ich sylwetki uwieczniono na litewskim banknocie o nominale 10 litów.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply