Grzywna jaką musi zapłacić Legia Warszawa dotyczy oficjalnie zablokowania przejść przez kibiców, a nie oprawy meczu z 2 sierpnia.

Informację o ukaraniu klubu podał w poście w serwisie Twitter jej właściciel i prezes Dariusz Mioduski. Zauważył on, że kara nie dotyczy oprawy, a jedynie zablokowanych schodów.

UEFA prowadziła postępowanie w sprawie niedozwolonej oprawy oraz niedrożnych przejść podczas meczu Legia Warszawa – FK Astana. Podczas rewanżowego spotkania 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów na jednej z trybun na stadionie przy Łazienkowskiej kibice Legii wywiesili ogromny transparent z napisem w języku angielskim: W czasie powstania warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi. Napis został zilustrowany żołnierzem w niemieckim mundurze przystawiającym pistolet do głowy dziecka w czapce z biało-czerwoną flagą. Podczas prezentacji transparentu kibice Legii odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Kibice podnieśli również kartony układające się w flagę Polski i datę 1944.

Oprawa meczu wywołała wiele komentarzy, głównie pozytywnych, w mediach na całym świecie. O oprawie kibiców Legii pisały m. in. brytyjskie bulwarówki, włoskie magazyny sportowe, media w Serbii i Chorwacji, czy też brazylijskie serwisy sportowe.  Media te podkreślały antyfaszystowski charakter oprawy. Transparent stał się często przyczynkiem do przybliżenia odbiorcom w innych krajach historii powstania warszawskiego. Niektóre z tych mediów zauważyły, że UEFA nie toleruje politycznych podtekstów na stadionach i że z tego powodu Legia Warszawa może spodziewać się kary. Niemieckie portale i gazety pisały z kolei o „szokującym transparencie”.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Legia Warszawa nie odcina się od transparentu przygotowanego przez jej kibiców, pomimo że Nieznani Sprawcy, jak nazywa się grupa przygotowująca oprawy, pozostaje niezależna od władz klubu.

kresy.pl / interia.pl / dziennik.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz