Ukraina i Stany Zjednoczone osiągnęły ważne porozumienia w sprawach bezpieczeństwa. Poinformował o tym ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w czwartek w wiadomości wideo na Facebooku po rozmowach z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem.

Jak poinformował w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w wiadomości wideo na Facebooku po rozmowach z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem, Ukraina i Stany Zjednoczone osiągnęły ważne porozumienia w sprawach bezpieczeństwa.

„Miałem bardzo konstruktywne spotkanie z Antonym Blinkenem. Odbyła się bardzo szczera – i to jest najważniejsze – poufna rozmowa Blinkena z Prezydentem Ukrainy. Odbył bardzo dobrą rozmowę z Premierem Ukrainy. Naprawdę uzgodniliśmy kilka rzeczy, które są ważne dla ukraińskiego bezpieczeństwa, ważnych dla ukraińskich reform i będziemy pracować nad ich wdrożeniem w interesie Ukrainy i Stanów Zjednoczonych oraz ogólnie przestrzeni euroatlantyckiej jako takiej” – powiedział Kułeba.

Minister mówi, że jest optymistą co do zwycięstwa Ukrainy.

„Zwyciężymy – codziennie nad tym pracujemy. Najważniejsze to nie paść ofiarą jakichkolwiek teorii spiskowych i nie bać się kształtować własnej przyszłości, naszej przyszłości. Nikt nigdy nas nie zdradzi, dopóki pozostaniemy lojalni wobec siebie – powiedział. „Kierujmy się tym, bądźmy silni, a nie nieustannie narzekajmy i nie płaczmy z powodu tego, jak bardzo jesteśmy nieszczęśliwi i jak wszyscy wszędzie są przeciwko nam”.

Zobacz też: Sekretarz Stanu USA: korupcja zjada ukraińską demokrację

Minister uważa, że Ukraina ma dość siły, by się bronić i zmieniać na lepsze. „Wszystko jest w naszej mocy, a kiedy w pobliżu są przyjaciele, tacy jak Stany Zjednoczone, jest to jeszcze łatwiejsze” – powiedział.

Kułeba powiedział, że przekazał Blinkenowi, że Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem Ukrainy w sprawach bezpieczeństwa i obrony. „To prawda i będziemy nadal z nimi współpracować, aby wyzwolić nasze terytoria i przynieść pokój na naszej ziemi” – powiedział.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej, że rozmawiał z Blinkenem o możliwości zawarcia w przyszłości „bardzo poważnej” umowy dwustronnej między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

Jak informowaliśmy, szef ukraińskiej dyplomacji, minister Dmytro Kułeba, w wywiadzie dla stacji CNN w związku z wizytą Sekretarza Stanu USA Antony Blinkena w Kijowie wypowiedział się na temat relacji ukraińsko-amerykańskich za kadencji Donalda Trumpa. Powiedział, że dla Ukrainy był to „trudny czas”. „To był trudny czas, w tamtym momencie wszyscy byliśmy skoncentrowani na jednym… na podtrzymaniu poparcia ze strony obu partii [Demokratów i Republikanów – red.] w Stanach Zjednoczonych” – powiedział szef MSZ Ukrainy. Dodał, że teraz ukraiński rząd będzie dalej inwestował w relacje zarówno z Partią Demokratyczną, jak i z Partią Republikańską, żeby zapewnić relacjom ukraińsko-amerykańskim „solidne podstawy”.

Kresy.pl/Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz