Sekretarz Stanu USA: korupcja zjada ukraińską demokrację

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken twierdzi, że korupcja „zjada demokrację na Ukrainie od wewnątrz” – przekazała w piątek agencja prasowa Unian.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Unian, według Sekretarza Stanu USA, korupcja „zjada demokrację na Ukrainie od wewnątrz”. Powiedział to podczas wirtualnego spotkania na temat reform i przeciwdziałania korupcji w dniu 6 maja 2021 roku.

„Wiemy, że korupcja dosłownie zjada ukraińską demokrację od wewnątrz. A więc praca, którą wykonujecie i odwaga, jaką w tym wykazujecie, nie mogą być ważniejsze” – powiedział.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Blinken poinformował obecnych o swoich spotkaniach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i członkami ukraińskiego rządu. Zwrócili uwagę na reformy na Ukrainie.

„Przeprowadziliśmy dzisiaj bardzo dobre rozmowy z przywódcami rządu, w tym z prezydentem Zełenskim, w tym na temat programu reform. I naprawdę nie mogę się doczekać, aby was wysłuchać, usłyszeć od was, jak Stany Zjednoczone mogą być silnym i jeszcze silniejszym partnerem Ukrainy w realizacji reform, a zwłaszcza w walce z korupcją. Co możemy zrobić skuteczniej, wspierając Ukrainę w tej walce?” – pytał.

Blinken dodał, że podczas spotkań w Kijowie mówił o ważnych kwestiach ładu korporacyjnego, aby zapewnić istnienie prawdziwie niezależnych agencji nadzorujących przedsiębiorstwa państwowe.

Zobacz też: Amerykański ekspert: USA powinny błyskawicznie wzmocnić siły powietrzne Ukrainy

„Niektóre z rzeczy, o których rozmawialiśmy dzisiaj z kolegami z rządu, dotyczyły bardzo wielkiego znaczenia ładu korporacyjnego, a zwłaszcza upewnienia się, że istnieją prawdziwi, niezależni ludzie nadzorujący szczególnie przedsiębiorstwa państwowe. Rozmawialiśmy również o żywotnym znaczeniu utrzymanie i wzmocnienie rady antykorupcyjnej. Rozmawialiśmy o znaczeniu reformy sądownictwa i upewnieniu się, że proces wyboru sędziów jest przejrzysty i opiera się na zewnętrznej ocenie i ekspertyzie, a nie na interesach wewnętrznych. Rozmawialiśmy o reformie sił bezpieczeństwa aby upewnić się, że naprawdę pracują dla narodu ukraińskiego” – powiedział.

Zaznaczył, że ważne jest nie tylko stworzenie podstaw prawnych w zakresie walki z korupcją, ale także zapewnienie wdrażania prawa.

„I na koniec rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest nie tylko uchwalenie odpowiednich przepisów i upewnienie się, że istnieją podstawy prawne do walki z korupcją, zwiększania przejrzystości, do zajmowania się sądownictwem, ale także o tym, że te prawa powinny być faktycznie wdrażane” – powiedział.

Zobacz też: Ukraińska armia otrzymała od USA 20 wozów Humvee

Kresy.pl/Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz