Oleg Saweliew, rosyjski minister ds. Krymu, zapowiedział inwestycje na półwyspie o wartości 48 mld dolarów. Początki mogą być trudne, bo po zakazaniu ukraińskim instytucjom finansowym działalności na Krymie, region został pozbawiony sektora finansowego, a niektóre banki odmówiły wypłaty depozytów, zmuszając klientów do ubiegania się o odszkodowania od rosyjskiego funduszu gwarancyjnego.

Póki co, na Krymie przestały działać wszystkie trzy restauracje McDonald’s. Nie jest to dotkliwa strata w porównaniu ze zmianami, jakie zaszły w sektorze bankowym.

Posłużymy się na Krymie modelem singapurskim. Zapewnimy na półwyspie korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – zapowiada minister Saweliew, którego objęły sankcje Unii Europejskiej, na terytorium której nie może wjechać.

Na Krymie ma nastąpić rozwój sektora bankowego, kasyn, turystyki. W planach jest również rozwój sektora winiarskiego. Na Krymie mają też obowiązywać inne regulacje niż na podstawowym terytorium Rosji (włączenie Krymu w skład Federacji Rosyjskiej nie jest uznawane przez większość państw na świecie). Wprowadzone zostaną ulgi podatkowe i inne zachęty, które będą w założeniu sprzyjać eksportowi. Producenci wina są podobno zalewani zamówieniami z Rosji od czasu włączenia półwyspu w skład państwa rosyjskiego. Zmalał jednak ruch turystyczny. Większość turystów w zeszłym roku to obywatele Ukrainy, 25% to obywatele Rosji.

Obecnie zapanował także bezruch w transporcie morskim. Nie pomaga izolacja polityczna i ekonomiczna półwyspu, a także próżnia prawna, w jakiej znalazł się Krym. Mimo tego planowane są inwestycje w transporcie, nie tylko morskim. Ma być zbudowany nowy terminal na międzynarodowym lotnisku w Symferopolu, budowa obwodnic Sewastopola i Symferopola, budowa kolei między Sewastopolem a Kerczem.

W tym roku ma ruszyć przetarg na budowę mostu między Krymem a Rosją kontynentalną przez Cieśninę Kerczeńską. Przeprawa będzie obejmowała czteropasmową autostradę oraz dwie linie kolejowe.

Rosyjski minister ds. Krymu zapowiada też zdecydowaną walkę z korupcją:

Wezwałem wszystkich ministrów i ostrzegłem ich przed braniem łapówek. Ci, którzy będą brali i dawali łapówki, będą wysyłani do pracy w łagrze – powiedział agencji Bloomberg Siergiej Aksionow.

Jak wynika z rankingu Transparency Internatonal, Rosja jest najbardziej skorumpowaną z głównych gospodarek na świecie, podczas gdy Ukraina to najbardziej skorumpowany kraj w Europie. Z kolei w rankingu Banku Światowego Singapur zajmuje pierwsze miejsce pod względem warunków do prowadzenia biznesu. Rosja jest 92. i plasuje się tuż za Albanią i Barbadosem.

pb.pl/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz