Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach.

W trakcie ponad 3-godzinnego wywiadu dla niemieckiego dziennikarza Tilo Junga, który został opublikowany w środę w serwisie YouTube, ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został zapytany o stosunek do przywódcy OUN Stepana Bandery. Jung przypominał faszyzujący program OUN, antysemityzm tej organizacji a także zbrodnie, których dokonali banderowcy podczas II wojny światowej na Żydach i Polakach.

Ukraiński dyplomata zbrodnie OUN (dokonywane wraz z jej zbrojnym ramieniem - UPA) na Polakach relatywizował i uzasadniał polityką II RP wobec Ukraińców, którzy według niego "byli prześladowani w sposób, który trudno sobie wyobrazić". Niezgodnie z prawdą twierdził przy tym, że Ukraińcy stanowili jedną czwartą populacji Polski [w rzeczywistości było ich około 14 proc. - red.].  Deklarował, że w tamtym czasie Polska była dla Ukraińców "takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i Sowieci".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział całkowite zerwanie relacji z Syryjską Republiką Arabską.

Zełenski odniósł się do wczorajszego oświadczenia przedstawiciela syryjskiego dyplomacji, który zadeklarował, że Damaszek uzna państwowość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. W jednym z regularnych wystąpień do rodaków prezydent Ukrainy ogłosił, że jego państwo całkowicie zerwie relacje z Syrią.

"Rosja jednak wydusiła z Syrii oświadczenie o rzekomym uznaniu [państwowości] okupacyjnych struktur w Donbasie. Rzekomo jako państw. To nikczemna historia. W takim przypadku więcej nie będzie żadnych relacji Ukrainy z Syrią, a będzie nacisk sankcyjny na Syrię. Jeszcze większy." - powiedział w czasie swojego wystąpienia Zełenski, którego słowa przytoczył portal Nowosti Donbasa.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na rozprawie skargi kasacyjne od orzeczenia lubelskiego WSA unieważniającego uchwałę gminy Serniki ws. ideologii LGBT. Po południu w czasie posiedzeń niejawnych NSA oddalił skargi w analogicznych sprawach Klwowa, Istebnej oraz Osieka.

To pierwszy raz, gdy NSA prawomocnie utrzymał uchylenia takich uchwał samorządowych odnoszących się do agendy LGBT - zwraca uwagę PAP. We wtorek przed południem w czasie rozprawy NSA rozpoznał i oddalił skargi kasacyjne od uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchwały "Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT". Skargi kasacyjne zostały złożone przez gminę z woj. lubelskiego, prokuratura oraz Instytut Ordo Iuris.

"Wbrew zarzutom zawartym w skargach kasacyjnych wojewódzki sąd administracyjny prawidłowo uznał, że zaskarżona uchwała ingeruje w godność i życie prywatne tej grupy mieszkańców, które identyfikują się jako osoby LGBT. Niezależnie od tego, jakie były intencje radnych, społecznym skutkiem uchwały jest naruszenie godności, czci i dobrego imienia oraz ściśle związanego z tymi dobrami życia prywatnego określonej grupy mieszkańców" - stwierdziła w uzasadnieniu sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak.

Szwedzki ambasador proponuje, by Czesi zatrzymali za darmo wyleasingowane od Szwecji myśliwce Saab Gripen C/D, jeśli zdecydują się kupić nowe Gripeny dla swoich sił powietrznych. Dotąd przyjmowano, że Czechy wybiorą najpewniej amerykańskie F-35.

W czwartek ambasador Szwecji w Pradze, Fredrik Jörgensen, wyraził w imieniu swojego państwa gotowość do bezpłatnego przekazania Republice Czeskiej myśliwców Gripen C/D, które Czesi obecnie leasingują. Miałoby to nastąpić, jeśli rząd Czech zdecyduje się na wybór tych samolotów jako przyszłych podstawowych myśliwców dla czeskich sił powietrznych po tym, jak upłynie okres wypożyczenia.

Ukraina ma teraz "bardzo jasną perspektywę europejską", ale droga do członkostwa w UE będzie wymagała czasu i ciężkiej pracy, powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie Ursula von der Leyen. (więcej…)

Władimir Putin podpisał dekret wywłaszczający zagraniczne koncerny z udziałów w projekcie Sachalin-2. Wszelkie prawa i obowiązki firmy przejmie Federacja Rosyjska. Zagraniczne koncerny będą mogły w zamian dostać udziały w nowo utworzonym koncernie, ale najpierw Rosja sprawdzi, czy nie przynoszą one jej szkody.

Jak podaje Reuters, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret nacjonalizujący spółkę Sakhalin Energy Investment, konsorcjum zarządzające projektem Sachalin-2, który dostarcza 4% światowej produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Ma być to odpowiedź na zachodnie sankcje nałożone na Moskwę.

Do tej pory 50% akcji plus jedna w projekcie należało do Gazpromu, prawie 27,5% do brytyjskiego Shella a 12,5% i 10% do japońskich Mitsui i Mitsubishi.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%