Solidarna Polska złożyła w środę w Sejmie poselski projekt ustawy. Chodzi o zawieszenie funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). Lider partii Zbigniew Ziobro oświadczył, że rozwiązanie pozwoli na obniżenie cen energii i ciepła.

Posłowie Solidarnej Polski poinformowali w środę o złożeniu projektu. "Ten projekt jest już u pani marszałek Sejmu i zakłada zwolnienie z obowiązku kupowania szkodliwych pod względem obciążenia finansowego uprawnień CO2.(...) nieprzewidywalny i szkodliwy system, który doprowadza do utraty suwerenności. Doprowadza do zmniejszania roli w miksie energetycznym węgla. My chcemy jako Solidarna Polska stawiać na bezpieczeństwo energetyczne i na budżety polskich rodzin. Abyśmy byli bezpieczni, a polska gospodarka nie była okradana przez podatek europejski" - oświadczył wiceminister klimatu, rzecznik SP Jacek Ozdoba, cytowany przez portal WNP.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyraził opinię, że powodem wysokich cen prądu jest "polityka energetyczna UE, której patronował Donald Tusk". "Zgodzili się politycy z PO na zaostrzenie pakietu klimatyczno-energetycznego, czyli wprowadzenie de facto podatku europejskiego od prądu i ciepła, który wywindował do tak wysokiego poziomu i będzie rósł dalej jeśli ETS nie zostanie zawieszony" - wskazał.

Przedstawiciele rządu Niemiec, włącznie z kanclerzem Olafem Scholzem deklarują, że propozycja przeniesienia baterii Patriot do Polski jest nadal aktualna.

We wtorek Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że propozycja przeniesienia baterii Patriot z Niemiec do Polski jest nadal aktualna. „Oferta nie została zabrana ze stołu” - zaznaczył szef niemieckiego rządu.

Do Izraela przyjechała ukraińska delegacja - poinformowała w poniedziałek Moira Asraf Wahlberg, dziennikarka Kanału 13. Jej celem były rozmowy z przedstawicielami izraelskiej armii dotyczące m.in. kwestii obrony przeciwrakietowej. Informacje podały także inne izraelskie media. "Izrael chciał zachować wizytę w tajemnicy, z racji na kwestie politycznie wrażliwe w relacjach z Moskwą" - czytamy.

Delegacja z Kijowa, w tym bardzo wysoki rangą członek ukraińskiej armii, niedawno przybyła do Izraela na serię spotkań z przedstawicielami IDF. Celem wizyty była chęć przyspieszenia budowy przeciwrakietowych systemów ostrzegawczych dla Ukraińców. Izrael chciał zachować wizytę w tajemnicy, z racji na kwestie politycznie wrażliwe w relacjach z Moskwą - przekazała Moira Asraf Wahlberg.

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad ujawnił, że jego państwo przekazało Ukrainie 30 bojowych wozów piechoty.

Informację Nada przytoczyła we wtorek agencja informacyjna Interfax. "Z radością potwierdzam, że 30 słowackich bojowych wozów piechoty BMP-1 zostało przekazanych na Ukrainę w ramach umowy z Niemcami. Dziękuję Christinie Lambrecht za wspaniałą współpracę" - napisał na Twitterze słowacki minister.

 

Najprawdopodobniej zbliża się kolejny, zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę, z użyciem bombowców strategicznych – pisze „Der Spiegel”. Ma o tym świadczyć wzmożony ruch w kluczowej rosyjskiej bazie powietrznej, uchwycony na zdjęciach satelitarnych.

Według niemieckiego magazynu „Der Spiegel”, kolejny zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę, z udziałem bombowców strategicznych, jest nieunikniony.

Premier Mateusz Morawiecki przyznaje na zamkniętych spotkaniach, że bez pieniędzy z KPO polski budżet w przyszłym roku zacznie się rozlatywać - pisze Gazeta.pl. "Agenda Morawieckiego jest prosta: finanse państwa są w złym stanie, bez euro na KPO w przyszłym roku nie damy rady, winny jest Ziobro" - pisze portal.

Ustalenia portalu gazeta.pl wskazują, że w ostatnich tygodniach premier Mateusz Morawiecki brał udział w przynajmniej kilku spotkaniach z politykami PiS w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. "Zaimprowizowanych w Sejmie bądź organizowanych w rządowym kompleksie przy ul. Parkowej w Warszawie. Uczestniczy w nich po kilka-kilkanaście osób. Potwierdziliśmy to u paru osób, z którymi premier rozmawiał" - czytamy. Z kolei doniesienia portalu RMF wskazują, że premier Mateusz Morawiecki wezwał we wtorek ministrów do szukania oszczędności w resortach. Informacje te potwierdziła Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

"W Sejmie Mateusz Morawiecki po prostu przysiadał się do grupek posłów PiS i w czasie tak zaimprowizowanego spotkania mówił o kiepskiej kondycji finansów publicznych i konieczności wyszarpania z UE miliardów euro na Krajowy Plan Odbudowy" - pisze Gazeta.pl we wtorek.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 470 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
65%