Na co dzień norwescy policjanci prowadzą uliczne patrole bez broni palnej. W okresie wielkanocnym będą jednak nosić broń przy sobie. Na ulice norweskich miast wyjdzie więcej niż zwykle policyjnych patroli. Ma to związek ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego.

Specjalna norweska policja antyterrorystyczna PST wydała w poniedziałek rekomendację, aby w okresie wielkanocnym nakazać policjantom w Norwegii prowadzenie patroli z bronią przy sobie. Stan podwyższonej gotowości ma obowiązywać od 28 marca do 2 kwietnia. To efekt podniesienia w Norwegii alertu antyterrorystycznego do wyższego niż obecnie poziomu.

PST ostrzega, że kościoły i inne miejsca zgromadzeń religijnych mogą stać się celami ataku terrorystycznego podczas Świąt Wielkanocnych. Obawy mają związek także ze wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie z powodu operacji Izraela w Strefie Gazy, oraz z niedawnym zamachem terrorystycznym w Moskwie.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił we wtorek, że władze nie rozważają jakiejkolwiek deprywatyzacji czy nacjonalizacji rosyjskiej gospodarki.

Przemawiając we wtorek na rozszerzonym posiedzeniu kolegium głównego Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, Putin skupił się na pracach tego urzędu w zakresie powrotu na własność państwa szeregu dużych przedsiębiorstw i kompleksów majątkowych, wobec których trwa rewizja postępowań prywatyzacyjnych. „Chciałbym od razu nakreślić stanowisko: nie ma mowy i nie można mówić o jakiejkolwiek deprywatyzacji czy nacjonalizacji gospodarki” – powiedział Putin, którego zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Przywódca Rosji powiedział, że prokuratorzy mają podejmować działania w sprawach, w których zachodzi podejrzenie, że państwowy majątek został nabyty z naruszeniem prawa lub wykorzystany na szkodę państwa.

Brytyjski sąd udzielił założycielowi WikiLeaks pozwolenia na odwołanie się od postanowienia o ekstradycji  do USA, ale tylko wtedy, gdy USA nie udzielą gwarancji określonych warunków jego procesu.

Sąd orzekł, że założyciel WikiLeaks może skierować jego sprawę do rozprawy apelacyjnej – ale tylko wtedy, gdy administracja Bidena nie będzie w stanie zapewnić sądowi odpowiednich gwarancji co do procedury sądowej wobec przebywającego od lat w brytyjskim areszcie Assange'a. Przewodnicząca wydziału ławy królewskiej Victoria Sharp i sędzia Johnson powiedzieli, że Assange ma realne szanse na sukces w trzech z dziewięciu omawianych kwestii, ale odroczyli rozpatrzenie wniosku o zezwolenie na złożenie apelacji, aby dać rządowi USA trzy tygodnie na reakcję, podał we wtorek "The Guardian".

W pisemnym wyroku wydanym we wtorek rano Sharp stwierdziła, że zastrzeżenia, które mają realne szanse powodzenia w postępowaniu odwoławczym, ale które „można rozwiać poprzez gwarancje”, dotyczyły tego, czy Assange "może powoływać się na pierwszą poprawkę amerykańskiej konstytucji, że skarżący nie poniesie uszczerbku podczas procesu, w tym wyroku, ze względu na swoje obywatelstwo, że przysługuje mu taka sama ochrona wynikająca z pierwszej poprawki jak obywatelowi Stanów Zjednoczonych oraz że nie zostanie nałożona kara śmierci”.

Rosja nie zaakceptuje istnienia na swoich granicach państwa, które zamierza walczyć o Krym powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina.

"Oni na przykład chcą siłą odebrać nam Krym. Jak możemy pozwolić na istnienie na naszych granicach państwa, które ma udokumentowany zamiar użycia wszelkich metod, aby odebrać nam Krym? Już nie mówię o nowych regionach” – powiedział w wywiadzie dla portalu aif.ru Pieskow, odnosząc się do regionów anektowanych przez Moskwę w 2014 i 2022 r.

Czytaj także: Podpisano traktaty o włączeniu okupowanych obwodów Ukrainy do Rosji

Zmarł ksiądz prałat Roman Kneblewski. Informacje o śmierci kapłana przekazała w środę Diecezja Bydgoska. Ksiądz prałat wspierał portal Kresy.pl, należał do grona jego Honorowych Darczyńców.

Ksiądz prałat dr Roman Adam Kneblewski był emerytowanym kapłanem diecezji bydgoskiej. Urodził się 26 marca 1952 roku w Bydgoszczy. Do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie wstąpił 11 czerwca 1983 roku. Święcenia diakonatu przyjął 10 maja 1987 roku, a prezbiteratu 28 października 1988 roku w Gnieźnie z rąk bp. Jana Czerniaka.

Jako wikariusz pracował w bydgoskich parafiach św. Jadwigi Królowej (1988-1990) oraz św. Marcina i Mikołaja (1990-1992). Był proboszczem parafii: św. Doroty w Strzałkowie (2000-2003), Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim (2003-2007), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim (2007-2010) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (2010-2019).

Czy mamy bronić państwa, które prześladuje mieszkających tam Polaków? - pyta poseł Andrzej Zapałowski, odnosząc się do sytuacji mniejszości polskiej na Litwie.

W ubiegłym tygodniu poseł Andrzej Zapałowskie (Konfederacja, Konfederacja Korony Polskiej) z mównicy sejmowej przypomniał o proteście Polaków z Wileńszczyzny w obronie oświaty w języku polskim, który odbył się w Wilnie w minioną sobotę. "Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą nie interesuje się tą sprawą. Podnosiłem na niej tę kwestię, ale nie było żadnego odzewu" - podkreślił polityk.

[kresy_ads_278]

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%