W środę w Katowicach odbyło się spotkanie grupy V4, stanowiło ono symboliczne zakończenie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej – czytamy na witrynie rządowej. Przewodnictwo zostało przekazane Węgrom.

Jak czytamy na witrynie rządowej, w środę w Katowicach odbyło się spotkanie grupy V4, stanowiło ono symboliczne zakończenie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Przewodnictwo zostało przekazane Węgrom.

“Przypadło nam trudne zadanie, by współpracować w ramach Grupy Wyszehradzkiej wraz z Unią Europejską nad wielkimi zmianami związanymi z Covid-19. To nie był łatwy rok” – powiedział premier po zakończeniu Szczytu V4. Polska objęła rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca 2020 r. Hasło polskiej prezydencji – „Powrót na właściwe tory”.  Celem polskiej prezydencji było odtworzenie stanu współpracy wyszehradzkiej sprzed wybuchu pandemii i nadanie jej nowej jakości.

„Jesteśmy w UE partnerem, z którego zdaniem liczą się wszyscy” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej podczas polskiej prezydencji służyły zwyczajowej koordynacji stanowisk w kwestiach unijnych. Państwa V4 zgodnie wzywały do tego, aby negocjowany Fundusz Odbudowy był ambitny i uwzględniał potrzeby państw najbardziej dotkniętych społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii. „Jednym z głównych celów było to, aby Fundusz Odbudowy był funduszem dużym, znaczącym i elastycznym tak, aby różne sektory gospodarki mogły się jak najszybciej odbudować po pandemii – mówił premier. Jak dodał, wspólna walka w ramach V4 doprowadziła do uzyskania bezprecedensowo dużych środków dla całej Grupy Wyszehradzkiej.

„Polska prezydencja pokazała, że ma siłę jednoczenia. Gramy zespołowo i coraz więcej możemy razem osiągnąć. Przykładem była reakcja na trudną sytuację Białorusi w ostatnim roku – wypracowaliśmy w Lublinie przyjęty przez UE Plan dla Białorusi” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi przewidywał m.in. stworzenie funduszu stabilizacyjnego opiewającego na co najmniej 1 mld euro, wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, otwarcie jednolitego rynku UE na przedsiębiorców z Białorusi oraz ułatwienia wizowe.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply