Komisja Europejska zagroziła Węgrom, że pozwie je do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawy antyimigracyjne, będące częścią pakietu „Stop Soros” i domaga się zmiany przepisów.

W czerwcu ubiegłego roku Węgry przyjęły prawo nazywane „Stop Soros” („Zatrzymać Sorosa”). Zgodnie z nim osoby, które finansują wspomaganie bezprawnej imigracji albo prowadzą taką działalność regularnie, a także które dopuszczają się tego w celu osiągnięcia zysku materialnego albo w pasie 8 km od granicy, mogą trafić na rok do więzienia. W ramach wprowadzania pakietu zmieniono także konstytucję tak, by uniemożliwiała ona osiedlanie na Węgrzech „obcej populacji”. Nazwa pakietu pochodzi od nazwiska amerykańskiego miliardera George Sorosa, którego węgierskie władze oskarżają o działania zmierzające do zalania Europy migrantami.

Czytaj również: Tajny raport węgierskich służb dowodzi, że Soros stoi za proimigranckim lobby?

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Już w następnym miesiącu Komisja Europejska wszczęła procedury prawne mające na celu zmuszenie Węgier do rezygnacji z ich polityki migracyjnej. KE zagroziła, że wytoczy przeciwko Węgrom sprawę w Trybunale Sprawiedliwości UE, ponieważ uważa, że węgierskie przepisy azylowe oraz te dotyczące odsyłania imigrantów, „nie są zgodne z prawem Unii Europejskiej”.

Kwestionowane przez KE przepisy przewidują też kary za pomoc imigrantom w składaniu wniosków o azyl lub o zezwolenie na pobyt, którą mogłyby udzielać pozarządowe organizacje węgierskie oraz międzynarodowe.

Węgierski rząd w odpowiedzi przesłał Brukseli wyjaśnienia. Po ich przeanalizowaniu Komisja uznała, że większość zgłoszonych przez nią zastrzeżeń nadal nie została uwzględniona i teraz zdecydowała się wysłać drugie upomnienie, o którym poinformowano w czwartek.

Zgodnie z procedurą, Węgry mają dwa miesiące na odpowiedź lub wprowadzenie zmian do pakietu ustaw. Jeśli tego nie zrobią lub jeśli złożone wyjaśnienia zostaną ponownie uznane za niepełne, to w trzecim etapie procedury Komisja skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Tvp.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz