Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali nowy projekt systemu powrotów migrantów, wprowadzając jednolite zasady deportacji i wzmacniając kontrolę nad nielegalną migracją w Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zaprezentowała nową propozycję dotyczącą Wspólnego Europejskiego Systemu Powrotów, mającą na celu usprawnienie zarządzania migracją i zwiększenie skuteczności polityki azylowej. Wiceprzewodnicząca wykonawcza Henna Virkkunen oraz komisarz Magnus Brunner przedstawili szczegóły projektu podczas konferencji prasowej we wtorek. Podkreślali, że nowy jednolity system powrotów będzie odgrywał duże znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności Europy.

Obecny system powrotów funkcjonujący w Unii Europejskiej jest nieskuteczny – tylko około 20% osób zobowiązanych do opuszczenia terytorium UE faktycznie to robi powiedziała na początku Henna Virkkunen. „Kiedy osoby bez prawa pobytu pozostają w UE, wiarygodność całej naszej polityki migracyjnej zostaje podważona” – dodała. Nowa propozycja zakłada harmonizację procedur i wprowadzenie Europejskiego Nakazu Powrotu, który sprawi, że nakaz opuszczenia jednego państwa członkowskiego będzie równoznaczny z nakazem opuszczenia całej Unii.

Jednym z kluczowych elementów reformy jest wzajemne uznawanie decyzji o powrocie, co pozwoli uniknąć dublowania procedur w poszczególnych krajach UE. Komisja proponuje także skuteczniejsze mechanizmy zapobiegające uchylaniu się od deportacji, surowsze zasady zatrzymania oraz wzmocnione środki dla osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wprowadzenie tych zmian ma umożliwić państwom członkowskim szybsze i bardziej przewidywalne działania w zakresie deportacji osób nieuprawnionych do pobytu.

Czytaj: Janusz Lewandowski: Pakt Migracyjny wejdzie w życie w połowie 2026 r.

Nowy system przewiduje także większe zabezpieczenia prawne dla migrantów, w tym prawo do informacji, bezpłatnej pomocy prawnej oraz skutecznych środków odwoławczych. Szczególną ochroną objęte będą dzieci i rodziny. Brunner zaznaczył, że „Unia Europejska ma jedne z najwyższych standardów azylowych na świecie” i nowa polityka powrotów ma na celu utrzymanie równowagi między skutecznością a poszanowaniem praw podstawowych.

Propozycja zakłada również utworzenie centrów powrotowych w krajach trzecich, w których migranci oczekiwaliby na deportację. KE podkreśla, że takie centra będą funkcjonować w ścisłych ramach prawnych, z gwarancjami dotyczącymi praw człowieka i wykluczeniem umieszczania w nich nieletnich bez opieki oraz rodzin z dziećmi.

„Nasze społeczeństwa nie mogą i nie będą tolerować nadużywania systemu azylowego” – powiedział Brunner. Reforma ma na celu zwiększenie liczby skutecznie przeprowadzonych deportacji oraz przywrócenie zaufania obywateli do europejskiej polityki migracyjnej.

Czytaj: Pakt migracyjny. Szef MSWiA: Polska chce być zwolniona, ale jeśli zostanie wdrożony, to będzie go realizować

Czytaj także: “On to wprowadzi w życie”. Scholz jest pewny, że Tusk będzie realizował pakt migracyjny

ec.europa.eu/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz