Do Polski trafiły 2 kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS – poinformowała w czwartek Agencja Uzbrojenia.

Jak poinformowała w czwartek na Twitterze Agencja Uzbrojenia, do Polski trafiły 2 kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS.

„Do Wrocławia z USA dostarczone zostały wczoraj wieczorem dwie wyrzutnie M142 HIMARS, a także kolejne elementy systemu IBCS. Wszystkie wyrzutnie HIMARS zamówione dla Sił Zbrojnych RP w 2019 roku zostaną dostarczone do końca bieżącego roku”.

„Dostawy te realizowane są w ramach programów Homar i Wisła, które mają na celu znaczące wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej” – dodał wicepremier Mariusz Błaszczak.

Wcześniej na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu Błaszczak wziął udział w odebraniu pierwszych amerykańskich wyrzutni HIMARS z 20 zamówionych. Szef MON poinformował, że wyrzutnie trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej, stacjonującej przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim. Chodzi o pięć sztuk.

„Negocjujemy kolejną umowę ws. HIMARSów; Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. Te wyrzutnie będą sprowadzone do Polski najszybciej, jak to możliwe i będą zamontowane na podwoziach Jelcza. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego nowego, negocjowanego kontraktu odbywała się w Polsce współprodukcja HIMARSów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet. To jest cel, jaki sobie stawiamy” – oświadczył Błaszczak, cytowany przez portal WNP.

„Jestem optymistą, jeśli chodzi o kolejną umowę. Bardzo dobrą rozmowę odbyłem z sekretarzem (obrony USA) Lloydem Austinem. (…) Jestem też po rozmowie z zarządem Lockheed Martina (firmy produkującej HIMARSy)” – dodał.

Wicepremier wyraził nadzieję, że jak najszybciej zostanie podpisany kontrakt na kolejne wyrzutnie.

„Naszą ambicją jest to, żeby jak najszybciej wzmocnić Wojsko Polskie. Jak pokazuje przykład Ukrainy, artyleria pełni w konfliktach zbrojnych istotną rolę” – podkreślił Błaszczak.

Minister przypomniał, że niebawem w Toruniu ma powstać „akademia HIMARS”. Będzie szkoliła żołnierzy w obsłudze wyrzutni, zajmie się także logistyką i serwisem sprzętu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz