Pierwsze amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS są w Polsce, trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej – oświadczył w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W poniedziałek odebrano pięć sztuk.

W poniedziałek na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu Błaszczak wziął udział w odebraniu pierwszych amerykańskich wyrzutni HIMARS z 20 zamówionych. Szef MON poinformował, że wyrzutnie trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej, stacjonującej przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim. Chodzi o pięć sztuk.

“Negocjujemy kolejną umowę ws. HIMARSów; Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. Te wyrzutnie będą sprowadzone do Polski najszybciej, jak to możliwe i będą zamontowane na podwoziach Jelcza. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego nowego, negocjowanego kontraktu odbywała się w Polsce współprodukcja HIMARSów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet. To jest cel, jaki sobie stawiamy” – oświadczył Błaszczak, cytowany przez portal WNP.

“Jestem optymistą, jeśli chodzi o kolejną umowę. Bardzo dobrą rozmowę odbyłem z sekretarzem (obrony USA) Lloydem Austinem. (…) Jestem też po rozmowie z zarządem Lockheed Martina (firmy produkującej HIMARSy)” – dodał.

Wicepremier wyraził nadzieję, że jak najszybciej zostanie podpisany kontrakt na kolejne wyrzutnie.

“Naszą ambicją jest to, żeby jak najszybciej wzmocnić Wojsko Polskie. Jak pokazuje przykład Ukrainy, artyleria pełni w konfliktach zbrojnych istotną rolę” – podkreślił Błaszczak.

Minister przypomniał, że niebawem w Toruniu ma powstać “akademia HIMARS”. Będzie szkoliła żołnierzy w obsłudze wyrzutni, zajmie się także logistyką i serwisem sprzętu.

Zobacz także: Kaczyński zapowiedział 500 Himarsów, “wielką liczbę Krabów”, 6 dywizji i samoloty przewagi powietrznej

MON przypomina, że dostawa pierwszych sztuk wyrzutni M142 HIMARS to efekt umowy z lutego 2019 r. dotyczącej pozyskania pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS w tzw. konfiguracji amerykańskiej. Kontrakt dotyczy także amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej, a także pojazdów dowodzenia i wozów zabezpieczenia technicznego.

Jak informowaliśmy, Przemysław Kowalczuk, prezes PIT-RADWAR SA, ujawnił w ubiegłym tygodniu, że jeszcze w tym roku ruszy inwestycja związana z polską fabryką rakiet HIMARS.

Harmonogram przewiduje, że zamówione dotychczas wyrzutnie M142 HIMARS zostaną dostarczone do końca bieżącego roku i trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Zobacz także: CNN: Rosjanie zakłócają system HIMARS

Przeczytaj: Maroko kupuje systemy HIMARS z rakietami ATACMS i GMLRS

wnp.pl / milmag.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply