Jelcz chce zwiększyć produkcję ciężarówek dla armii

Spółka Jelcz, aby podołać zamówieniom z armii, chce zwiększyć możliwości produkcyjne. Jak informuje portal polska-zbrojna już niedługo rozpocznie się budowa kolejnej fabryki.

Według portalu polska-zbrojna, Jelcz rozpocznie budowę nowej fabryki, aby podołać zamówieniom z armii. “Obecny obiekt produkcyjny powstał w latach pięćdziesiątych minionego wieku. Jego powierzchnia wynosi około 40 tys. mkw. i nie pozwala na zwiększanie wolumenu rocznej produkcji” – przyznaje główny specjalista w biurze zarządu Jelcza Karina Prajs-Owczarek.

Jak podaje portal, firma jest na etapie wyboru działki, na której zostanie zbudowany dodatkowy zakład. “Budowa rozpocznie się po dokapitalizowaniu przez Skarb Państwa spółek z grupy HSW S.A.” – czytamy.

W połowie maja trzy pojazdy Jelcz 8×8 trafiły do Korei Południowej, gdzie zostaną zintegrowane z wyrzutniami K239 CHUNMOO w ramach procesu polonizacji sprzętu wojskowego zakontraktowanego w Hanwha Aerospace na potrzeby programu HOMAR-K. Kolejne pojazdy będą już integrowane w Polsce.

Rzecznik prasowy agencji, Krzysztof Płatek dodał, że w Korei oprócz procesu integracji zostanie przeprowadzone pierwsze strzelanie spolonizowanych wyrzutni dla Sił Zbrojnych RP. Następnie trafią one wraz z kolejnymi modułami pod zabudowę do zakładów na terenie Polski, gdzie zostaną również wpięte w system TOPAZ.

W listopadzie 2022 roku wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawy krajowych elementów do amerykańskich i koreańskich wieloprowadnicowych wyrzutni artylerii rakietowej. Szacunkowy koszt kontraktu przekroczy 20 mld złotych. W Polskiej Grupie Zbrojeniowej zostaną wyprodukowane elementy takie jak m.in. podwozie Jelcza. Na stronie Wojska Polskiego poinformowano, że wolumen zamówień jednostek sprzętu wojskowego w ramach kontraktu wyniesie kilka tysięcy egzemplarzy.

Podkreślił, że to drugi co do wartości, największy program, jaki zostanie skierowany do polskiego przemysłu obronnego. Szacunkowy koszt kontraktu przekroczy 20 mld złotych.

“Pierwsze wyrzutnie Chunmoo, osadzone na Jelczach, będą już w przyszłym roku, więc jest to niewątpliwie bardzo duże osiągnięcie” – wskazał.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply