Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał zapytanie ofertowe w sprawie pozyskania około 500 wyrzutni amerykańskiego ciężkiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. Według niego, planowany jest „wysoki poziom polonizacji sprzętu”.

W czwartek Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu zapytania ofertowego (Letter of Request) dotyczącego pozyskania około 500 wyrzutni M142 amerykańskiego ciężkiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. Zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze.

Według Błaszczaka, celem jest pozyskanie wyrzutni dla wyposażenia „ponad 80 baterii” w ramach programu „Homar”. Zapowiedział też „wysoki poziom polonizacji sprzętu”.

„Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką” – napisał minister.

Dodajmy, że pierwotnie, Polska w ramach programu Homar planowała docelowo zakup 160 wyrzutni, natomiast jak dotąd zakupiła jeden dywizjon HIMARS z 20 wyrzutniami i sprzętem towarzyszącym. W tym przypadku było to tzw. zakup „z półki”.

Przeczytaj: Polska kupuje HIMARS bez transferu technologii

W sieci pojawiły się już pytania, czy Polskę stać na zakup tak dużej liczby systemów HIMARS, jak zadeklarował minister obrony. Według niego, przewidywany jest „wysoki poziom polonizacji”, jednak na razie nie sprecyzowano, czego miałby on dotyczyć. W 2014 roku koszt jednej wyrzutni wraz z jednostką ognia wynosił ponad 5 mln dolarów.

Według serwisu Defence24, pozyskanie tak dużej liczby systemów HIMARS prawdopodobnie będzie obejmować perspektywę nawet kilkunastu lat. Portal nie wyklucza, że Polska może otrzymać na zakup preferencyjne warunki ze strony amerykańskiej, a być może również wsparcie w ramach ustawy Lend-Lease.

Czytaj także: MON odpowiada w sprawie offsetu F-35, Himarsów, Abramsów, Miecznika i Narwi

Dodajmy, że w połowie maja br. podano, że Huta Stalowa Wola (HSW) prowadzi negocjacje z Agencją Uzbrojenia w kwestii dostawy kolejnych 48 haubic samobieżnych Krab. W ramach obowiązujących kontraktów Siłom Zbrojnym RP dostarczono już 80 haubic, a do przekazania zostały jeszcze 42. Łącznie daje to 170 egzemplarzy. Jesienią 2017 roku MON zapowiadał, że docelowo, Wojsko Polskie ma dysponować około 500 haubicami Krab. Taki był jeden z wniosków z przeprowadzonego pod kierunkiem ówczesnego wiceministra obrony, Tomasza Szatkowskiego, Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply