Brytyjska organizacja charytatywna Oxfam twierdzi, że rozwarstwienie majątkowe na świecie jest znacznie większe niż się oficjalnie twierdzi, ze względu na “raje podatkowe”, które pozwalają hiperbogaczom i międzynarodowym korporacjom ukrywać dochody.

Jak twierdzi Oxfam różne osoby prawne i fizyczne umieściły w “rajach podatkowych” 7,6 blilionów dolarów. Pozwoliło im to okraść państwa z należnych podatków na kwotę mniej więcej 190 miliardów dolarów.

Oxfam twierdzi, że mechanizm ten jest przyczyną wzrastającego gwałtownie rozwarstwienie materialnego świata. Grupa 62 największych bogaczy posiada tyle co połowa ludzkości. W okresie od 2010 r. grupa hiperbogaczy odnotowała wzrost posiadanych zasobów o 44%. Jeszcze przed sześcioma laty połowę światowego bogactwa posiadało 388 najbogatszych ludzi.

Organizacja wezwała władze państwowe, korporacje i społeczeństwa do działań na rzecz likwidacji praktyki ucieczki przez płaceniem podatków.

aljazeera.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • zan
      zan :

      w komentarzach płaczą korwiniątka. niby racja (państwa za dużo zabierają), ale jakby tak każdy płacił zero podatku, to by nawet na jednego ciecia nie starczyło :D. Teraz tak mamy, że albo płaci się wysoki podatek (Kowalski) albo wcale (miliarder) – i tu potrzebny kompromis.

  1. zan
    zan :

    Te szacunki są najpewniej zaniżone i dotyczą średniaków, takich np. co mają ponad 100tys zysku z dywidendy w Polsce i rejestrują to na spółkę z raju unikając podatku 19%. Główny problem jest taki, że niemal każdy miliarder w USA zakłada w średnim wieku fundację i tam jego kasa znika przed wzrokiem innych obywateli. Proceder trwa prawie od wieku. Rockefeller miał w przeliczeniu 300mld$. Jako, że trzeba być ułomnym umysłowo by nie pomnażać kapitału w szybkości min. 5% rocznie, to kasa najbogatszych osiągnęła już maksymalne możliwe limity. Po prostu dużo więcej nie da się juz kupić. Co jakiś czas nowy start up się pojawi, to “oni” go z miejsca wykupują. To są dziesiątki bilionów dolarów. Drobnica ma tylko małe biznesy albi po kilka akcji. Doliczmy jeszcze zobowiązania państw, które nie zadłużają się przecież u Marsjan.