Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritas Schinas przypomniał, że wyznaczony w grudniu przez KE termin na realizację rekomendacji ws. reformy sądownictwa wciąż obowiązuje.

Schinas w czwartek na konferencji prasowej po spotkaniu premiera Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem powiedział: Wyznaczony w grudniu trzymiesięczny termin wypełnienia rekomendacji wydanych przez Komisję Europejską wraz z uruchomieniem art. 7 unijnego traktatu wobec Polski wciąż obowiązuje.

Dodał także: Podczas spotkania premier Morawiecki przekazał białą księgę przewodniczącemu Junckerowi. Będziemy się z nią uważnie zapoznawać. Dialog trwa.

ZOBACZ TAKŻE: Morawiecki zadowolony po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej

Rzecznik zaznaczył, że obecnie niemożliwa jest nawet wstępna ocena białej księgi ponieważ dopiero teraz została ona przedstawiona Komisji. KE nie skomentowała powołania we wtorek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej w swoich rekomendacjach, postulowano zmianę przewidującej to ustawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dialog trwa. To moje przesłanie na dziś – stwierdził rzecznik.

Podkreślił, że że wyznaczony Polsce w grudniu termin na wprowadzenie rekomendacji obowiązuje: Trzymamy się trzymiesięcznego terminu, który został wyznaczony przez kolegium komisarzy pod koniec grudnia.

Wcześnie Morawiecki powiedział, że podczas spotkania przekazał Junckerowi i Timmermansowi „białą księgę”. Dodał, że dokument został także przesłany do wszystkich krajów członkowskich UE, aby mogły poznać się „racjami zawartymi w tej księdze”.

Racjami, które dotyczą po prostu zasadności, konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo wszelkie wyrywkowe, wycinkowe, cząstkowe informacje, myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są niepełne i nie pozwalają wyrobić sobie całkowitego obrazu, dlaczego te zmiany były konieczne – podkreślił premier.

Chcę też, żeby obniżyć trochę emocje, które wokół reformy wymiaru sprawiedliwości cały czas był obecne przez ostatnie miesiące, kwartały i myślę, że to się udaje – stwierdził.

Kresy.pl / dziennik.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz