Wojsko Kazachstanu po raz pierwszy zademonstrowało szkolenie z udziałem chińskich dronów rozpoznawczych i uderzeniowych Wing Loong, zwanych też „Pterodaktyl-1”.

Wideo przedstawia loty zwiadowcze i uderzeniowe służących w armii Kazachstanu bezzałogowych statków powietrznych „Pterodaktyl-1”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Film pokazuje jak dron jest przygotowywany do odlotu, stanowisko operatora w punkcie kontrolnym, a także użycie broni na celu naziemnym znajdującym się na poligonie.

Drony koncernu  Chengdu Aircraft Industry Group zostały dostarczone do Kazachstanu z Chin w marcu 2016 roku. „Pterodaktyl-1” to sprzęt MALE zbliżony charakterystyką i przeznaczeniem do amerykańskiego MQ-1 Predator firmy General Atomics.

CZYTAJ TAKŻE: Serbia: testy bojowe chińskich dronów CH-92A

„Pterodaktyl-1” o masie  startowej 1100 kg wyposażony jest w silnik tłokowy o mocy 100 KM i jest w stanie unieść ładunek o masie do 200 kg.

Stworzono dla niego kilka modeli broni precyzyjnej: bomb kierowanych YZ-102A, LS-6/50, YZ-121 oraz kierowanych laserowo pocisków Blue Arrow 7 o wadze 47 kg o zasięgu do 7000 metrów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wing Loong brał wcześniej udział w paradach wojskowych, ale dotychczas nie zademonstrowano zastosowań szkoleniowych i bojowych.

Warto zwrócić uwagę, że „Pterodaktyl-1” wykonuje zadania podobne do stworzonego przez Ukraińców „Sokiła-300”, który jest przeznaczony obserwacji, patroli lotniczych, rozpoznania i uderzeń na głębokich tyłach przeciwnika, w szczególności na morzu.

Ukraiński resort obrony przewiduje, że przy maksymalnym wsparciu prace nad dronem Sokił-300 oraz cykl testów może zakończyć się w ciągu kilku lat. Pierwsze testy powietrzne odbędą się nie wcześniej, niż przed końcem 2021 roku. Później bezzałogowiec musi jednak przejść także liczne testy fabryczne i państwowe, co w realiach ukraińskich zajmie 2-3 lata, i to przy aktywnej i wspierającej postawie ze strony zamawiającego, tj. ministerstwa obrony Ukrainy.

Przewiduje się zatem, że drony Sokił-300 wejdą do służby nie wcześniej, niż w 2023-2024 roku. Do tego czasu zadania w zakresie monitorowania południowych granic Ukrainy mają pełnić Bayraktar TB2.

Kresy.pl / defence-ua.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz