Władze Kataru wznowiły wysiłki mediacyjne w celu rozwiązania konfliktu w Strefie Gazy między Izraelem a palestyńskim ruchem militarno-poitycznym Hamas.
Poinformował o tym agencję informacyjna TASS doradca premiera Kataru, oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych emiratu Madżid ibn Mohammed al-Ansari. “Tak wznowiliśmy pośrednictwo” – powiedział on reporterowi agencji w kuluarach forum w Dosze. TASS podkreśliła, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru jak do tej pory oficjalnie nie ogłosiło wznowienia pośrednictwa między Hamasem a Izraelem.
Katar, wraz z Egiptem, już na początku wojny w Strefie Gazy podjął się mediacji między skonfliktowanymi stronami. Właśnie dzięki niej w ostatnim tgodniu listopada doszło do rozejmu między Hamasem a Izraelem. Zakładał on zwolnieni transzy zakładników wziętych przez palestyńskich bojowników w południowym Izraelu w dniu 7 października. W wyniku tego uwolniono 110 zakładników, twierdzi strona izraelska.
1 grudnia 2023 r. wojny wybuchła z nową siłą. Po kilku rundach konsultacji, które odbyły się w sierpniu-październiku bieżącego roku z udziałem Kataru, Stanów Zjednoczonych i Egiptu, stronom konfliktu nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie parametrów porozumienia.
9 listopada al-Ansari powiedział, że Doha zawiesiła mediację między Izraelem a Hamasem ze względu na ich brak zaangażowania w zakończenie konfliktu. 5 grudnia AFP, powołując się na anonimowe źródło, poinformowała, że Katar zdecydował się wznowić mediację między Izraelem a Hamasem.
Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października 2023 roku wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.
Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Od tego czasu Izrael pacyfikuje kolejne obszary eksklawy, zabijł już liderów politycznych i militarnych liderów Hamasu.
Palestyńska eksklawa rozcięta jest na część południową i północną korytarzem będącym pod całkowitą kontrolą Izraela. Ta druga część jest obecnie obszarem intensywnej pacyfikacji przynoszącej wiele ofiar wśród cywilów. Polecenia izraelskiej armii sugerują, że chce ona doprowadzić do całkowitego usunięcia ludności palestyńskiej z północnej Strefy Gazy.
Według danych z końca października, do początku wojny, jaka wybuchła 7 października 2023 r. zginęło co najmniej 44,6 tys. Palestyńczyków a rany odnioło 105,9 tys. 11 tys. uznawanych jest za zaginione. Agencja ONZ poinformowała, że zweryfikowała dane dotyczące 8119 osób zabitych w Strefie Gazy od listopada 2023 r. do kwietnia 2024 r. Jej analiza wykazała, że około 44 proc. zweryfikowanych ofiar to dzieci, a 26 proc. to kobiety. Wśród zabitych najwięcej było osób w wieku od pięciu do dziewięciu lat.
Podczas ataku Hamasu na Izrael, który zainicjował nowy etap konfliktu zginęło 1139 osób, a ponad 200 zostało wziętych do niewoli. Obecnie liczbę zakładników szacuje się na kilkudziesięciu. Hamas twierdzi, że 33 zakładników już nie żyje.
tass.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!