Palestyńska organizacja polityczno-militarna Hamas podała ilu spośród zakładników wziętych przez nią do niewoli 7 października 2023 r. już nie żyje.

Według poniedziałkowego oświadczenia Hamasu w Strefie Gazy zginęło już łącznie 33 izraelskich zakładników. Hamas przypisał śmierć działaniom premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego „faszystowskiej armii”, jak podała libańska telewizja Al Mayadeen. W oświeczeniu sformułowano też ostrzeżenie wobec Izraelczyków: „Kontynuując swoją lekkomyślną wojnę, możecie stracić swoich […] na zawsze”. Jak dodano – „Zróbcie, co musicie, zanim będzie za późno”.

Do pisemnego oświadczenia dołączono nagranie zawierającego informacje o śmierci zakładników przy okazji ataków izraelskich sił zbrojnych, jak twierdzi Hamas.

Dwa dni temu skrzydło wojskowe Hamasu, Brygady al-Kassama, opublikowało nagranie ukazującego izraelskiego jeńca, którego pojmano 7 października 2023 r. To Idan Alexander, który na nagraniu zwraca się do premiera Izraela Netanjahu, krytykując go za porzucenie zakładników. Alexander powiedział: „Słyszałem, jak przemawiałeś do izraelskiej opinii publicznej i w wiadomościach, i to mnie frustruje. Słyszałem, że oferujesz 5 milionów dolarów każdemu, kto zwróci więźniów żywych”. Jak dodał: „Premier powinien chronić swoich obywateli i żołnierzy, a ty nas zaniedbałeś”.

Hamas wziął około 250 jeńców i zakładników podczas ataku na południowy Izrael 7 października ubiegłego roku. Wśród nich było 23 obywateli Tajlandii, jeden obywatel Nepalu i jeden obywatel Filipin pracujący lub studiujący w Izraelu. Według wcześniejszych Izraelczyków 34 zakładników zostało zabitych, bądź przez bojowników Hamasu, bądź w toku działań zbrojnych sił zbrojnych Izraela.

W państwie tym regularnie dochodzi do protestów rodzin zakładników i ich sympatyków oskarżających premiera Netnajahu o ignorowanie losu uwięzionych w Strefie Gazy.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października 2023 roku wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Od tego czasu Izrael pacyfikuje kolejne obszary eksklawy, zabijł już liderów politycznych i militarnych liderów Hamasu. Izraelczycy ostrzeliwali już jednak konwoje z pomocą humanitarną, oczekujących na nią cywilów, bombardowali szpitale.

Palestyńska eksklawa rozcięta jest na część południową i północną korytarzem będącym pod całkowitą kontrolą Izraela. Ta druga część jest obecnie obszarem intensywnej pacyfikacji przynoszącej wiele ofiar wśród cywilów. Polecenia izraelskiej armii sugerują, że chce ona doprowadzić do całkowitego usunięcia ludności palestyńskiej z północnej Strefy Gazy.

Wedlug palestyńskich struktur ochrony zdrowia w Strefie Gazy w eksklawie zginęło już 44 466Palestyńczyków, a ranych 105 358, podał w niedzielę portal Middle East Monitor. Podczas ataku Hamasu na Izrael, który zainicjował nowy etap konfliktu zginęło 1139 osób.

Biuro Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych oszacowało, że 70 proc. zweryfikowanych ofiar działań zbrojnych Izraela w Strefie Gazy w okresie od listopada 2023 r. do kwietnia 2024 r. stanowią kobiety i dzieci.

english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply