W niedzielę 26 maja br. prezydent USA na pokładzie śmigłowca Marine One w Tokio, poleciał na południe Japonii do Mobara Country Club na poranną partię golfa z japońskim premierem, Shinzo Abe. Był to początek czterodniowej wizyty prezydenta USA w Kraju Kwitnącej Wiśni.

„Abe jest najbliższym przyjacielem Trumpa wśród światowych liderów i jest to już piąty raz, kiedy grają razem w golfa od czasu, gdy Trump zajął biuro” – napisał Associated Press.

Trump zamieścił w mediach społecznościowych posta, że „idzie teraz grać w golfa z Shinzo Abe. Japonia uwielbia grę w golfa”. Abe również zamieścił na Twitterze swoje zdjęcie z Trumpem, uśmiechając się szeroko na polu golfowym.

Strategia Abe polega na trzymaniu swojego kraju z dala od napięć handlowych między USA a Japonią i ciągłego zagrożenia, jakie Korea Północna stanowi dla obu narodów.

Trump szuka porozumienia z Tokio od czasu, gdy dwa lata temu Stany Zjednoczone wystąpiły z międzynarodowego Trans-Pacific Partnership. Amerykanie liczą na podpisanie dwustronnej umowy handlowej z Japończykami. Analitycy jednak nie spodziewają się przełomu podczas wizyty Trumpa.

CZYTAJ WIĘCEJ : Chiny ogłaszają wprowadzenie ceł odwetowych na towary z USA. Trump zastosuje opcje nuklearną?

„Dzięki temu porozumieniu mamy nadzieję zaradzić nierównowadze handlowej, usunąć bariery w eksporcie ze Stanów Zjednoczonych oraz zapewnić uczciwość i wzajemność w naszych stosunkach. I zbliżamy się do siebie” – oświadczył Trump.

Administracja Trumpa groziła nałożeniem nowych taryf na import aut i części samochodowych. Ich powodem ma być bezpieczeństwo narodowe. Trump zasugerował, że nałoży cła, jeśli Stany Zjednoczone nie będą w stanie “przebić” ustępstw wynikających z porozumienia między Japonią, a Unią Europejską.

W kwietniu nadwyżka handlowa Japonii wzrosła o prawie 18 procent do 6,6 mld USD.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent USA przybył do Japonii w sobotę z żoną, Pierwszą Damą Melanią Trump. W poniedziałek, Trump stanie się pierwszą głową państwa, która złoży oficjalną wizytę cesarzowi Japonii, Naruhito, odkąd 1 maja br. wstąpił na tron. Trump wróci do Waszyngtonu we wtorek po tym, jak przemówi do amerykańskich żeglarzy na pokładzie USS Wasp, stacjonującej w Yokosuce.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy minister spraw zagranicznych Brazylii: Należy powołać pakt Brazylia-USA-Rosja przeciw Chinom.

Al Jazeera/Associated Press

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply