Izraelskie firmy zaoferowały rządowi Azerbejdżanu pomoc w odbudowie terytorium zdobytego w wojnie o Górski Karabach – poinformował w czwartek w rozmowie z turecką agencją Anadolu ambasador Azerbejdżanu w Turcji Ibrahim Khazar.

Jak poinformował w czwartek Ibrahim Khazar, ambasador Azerbejdżanu w Turcji, izraelskie firmy zaoferowały rządowi Azerbejdżanu pomoc w odbudowie terytorium zdobytego w wojnie o Góski Karabach.

Według Aryeha Guta, eksperta od stosunków izraelsko-azerbejdżańskich i dyrektora wykonawczego „Domu Azerbejdżanu w Izraelu”, oba kraje zacieśniły więzi dzięki ścisłej współpracy m.in. w rolnictwie, medycynie i obronności.

Zobacz też: BBC opublikowało wywiad z najemnikiem z Azerbejdżanu: Nie mieliśmy walczyć

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

540 PLN    (2.45%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Gut powiedział, że „Izrael był jednym z pierwszych krajów, które uznały niepodległy Azerbejdżan. Żaden kraj w Eurazji nie był bliższym przyjacielem Izraela niż Azerbejdżan”.

Zaznaczył, że „Izrael jest jednym ze strategicznych odbiorców ropy azerbejdżańskiej, izraelskie, a firmy są bardzo zainteresowane inwestowaniem na tych terenach w Górskim Karabachu”. Dodał także, że izraelskie fundacje angażują się w udzielanie pomocy medycznej.

Micky Aharonson, ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Jerozolimskiego Instytutu Strategii i Bezpieczeństwa, wyjaśniła, że Izrael od lat utrzymuje z Azerbejdżanem dobre stosunki, w tym więzi gospodarcze. „Niekoniecznie istnieje związek między prywatnymi firmami zajmującymi się odbudową a strategicznymi powiązaniami między krajami” – dodała.

Khazar powiedział agencji prasowej Anadolu, że inne kraje, które oferują pomoc Azerbejdżanowi, to Turcja, Iran, Wielka Brytania, Włochy, Węgry i Japonia. „Rehabilitacja wyzwolonych terytoriów będzie prowadzona przy jednoczesnym zachowaniu historycznego i autentycznego dziedzictwa regionu wraz z innowacjami technologicznymi” – powiedział.

Według Khazara, korytarz nachiczewański, który powstał po zakończeniu wojny, stworzył nowe możliwości współpracy regionalnej, w tym przede wszystkim użycie kolei.

Ambasador przyznał, że wojna wyrządziła wiele szkód, w szczególności gospodarce Azerbejdżanu. Według Khazara rozmiar szkód materialnych spowodowanych wojną wynosi ponad 50 milionów dolarów.

Zobacz też: Armenia odwołuje swojego ambasadora z Izraela

Kresy.pl/Anadolu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz